12.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Bratislava: Nie všetky studničky v lesoch sú oficiálne odporúčané ako pitné

Nie všetky studničky na území mestských lesov v Bratislave je možné oficiálne odporučiť ako pitné. Upozorňuje na to mestská organizácia, ktorá sa odvoláva na výsledky tohtoročného rozboru vody zo studničiek. Informuje o tom na sociálnej sieti.

„Pri niektorých studničkách je problém len nevyhovujúce pH, čo pri občasnom užití nemá vplyv na zdravie. Pri ďalších sa našla aj prítomnosť baktérií, hoci v malom množstve. Preto ich nemôžeme oficiálne odporučiť ako pitné,“ konštatujú mestské lesy.

Medzi pitné studničky patrí Partizánska lúka a II. kameňolom, ale tiež Šenkárka (nevyhovujúce pH). Ako nepitné vyšli z tohtoročných rozborov Železná studnička II. rybník, Slalomová lúka, Dlhá lúka – Pod dubmi, Johanka, Máriin prameň, Jarošová, Malý Slavín, Zbojnička, Himligárka či Chladná.

Štandardy na pitnú vodu sú veľmi prísne a skúma sa celkovo 24 rôznych parametrov (baktérie, mikroorganizmy, pH, dusitany, ale aj pach či zafarbenie). Ak je čo i len jeden parameter mimo normy, voda je označená ako nepitná.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x