11.5 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

Bojnická nemocnica pred darovaním bezplatne otestuje darcov krvi

Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach zabezpečí pred samotným darovaním testovanie darcov krvi. Antigénové testovanie budú môcť absolvovať spravidla vždy v utorok v mobilnom odberovom mieste (MOM) pred areálom zdravotníckeho zariadenia. Nemocnica o tom v piatok informovala na svojej stránke.
      „Vzhľadom k zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii a narastajúcemu počtu hospitalizovaných na ochorenie COVID-19 sa muselo aj naše transfuziologické oddelenie prispôsobiť novým pravidlám týkajúcim sa zhromažďovania ľudí v bordových a čiernych okresoch,“ uviedla nemocnica.
      Darovanie krvi je podľa nej skutočným darom života, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. „Počas samotného darovania však dochádza k zhromažďovaniu darcov a tu je našou povinnosťou zabezpečiť chod tak, aby sa predišlo nekontrolovateľnému šíreniu infekcie medzi darcami a naším personálom,“ vysvetlila bojnická NsP.

Sprísnený režim OTP, teda očkovaní, testovaní a po prekonaní ochorenia COVID-19, zaviedla nemocnica na tamojšom hematologickom a transfuziologickom oddelení teraz v novembri, a to v záujme obmedzenia kontaktu personálu s rizikovými darcami, respektíve nerizikových darcov s rizikovými. „Momentálne najúčinnejšou ochranou pred infekčnými ochoreniami je očkovanie. Medzi našimi dlhoročnými darcami sa stále nachádza veľa nezaočkovaných, ktorých si tiež nesmierne vážime a radi ich u nás privítame. Preto sme sa rozhodli zabezpečiť im antigénové testovanie,“ priblížilo zdravotnícke zariadenie.

Pred samotným darovaním krvi v deň odberu, spravidla vždy v utorok, darca krvi po príchode do nemocnice absolvuje antigénové testovanie v miestnom MOM. „Darca, ktorý sa preukáže SMS objednávkou obsahujúcou konkrétny dátum a čas darovania, bude uprednostnený. Testovanie je pre darcov krvi bezplatné. Požiadavka sa netýka kompletne očkovaných osôb proti ochoreniu COVID-19, respektíve osôb do 180 dní po prekonanom ochorení COVID-19,“ dodala nemocnica.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články