3.2 C
Nitra
streda, 1 decembra, 2021

Becík: Pán Mičovský, pre našich poľnohospodárov a potravinárov ste neurobili vôbec nič!

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský podal pred pár dňami demisiu. Dôvodom bol, že jeho nominantka, šéfka Slovenského pozemkového fondu, skončila pre úplatky v rukách polície. Tento argument ale neberie starosta Dvorov nad Žitavou Branislav Becík, podľa ktorého Mičovský pre poľnohospodárov nespravil vôbec nič.

Branislav Becík nie je len starosta Dvorov nad Žitavou, poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja, ale aj syn exministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka. A aby toho nebolo málo, spolu s otcom vlastnia farmu, a tak vie, čo práca poľnohospodára obnáša. Vo videu na sociálnej sieti priznáva, že po odstúpení Mičovského teraz nevie, či je to úľava, alebo nová obava, ako sa s týmto rezortom zahrá koaličná štvorka. Za prvovýrobcov, ako je aj on, sa vraj obáva „ďalšej rany z milosti“.

Pán Mičovský, čo ste vlastne dokázali na rezorte, kde ste pôsobili? No nič!

Becíka vraj mrzí tento „Matovičovský“ prístup jeho ľudí, po ktorých nastáva na Slovensku doslova spúšť. „Ako keby sa stačilo len ospravedlniť: „Prepáčte, zlyhal som!“ „Prepáčte, som plagiátor!“ „Prepáčte, že neviem to robiť!“ A život ide ďalej. Pán Mičovský, čo ste vlastne dokázali na rezorte, kde ste pôsobili? No nič!“ drsne pripomína Becík v úvode statusu Mičovskému jeho „zásluhy“, ktorými ako odstupujúci minister sklamal poľnohospodárov. „Neurobili ste absolútne, aleže absolútne nič pre zvýšenie potravinovej sebestačnosti. Ba priam naopak. Vybudovali ste pevné základy jej rozkladu. Tie vaše enviromentálne sny, ktoré ste prezentovali, sa bez finančného zázemia vôbec nedali realizovať,“ kritizuje exministra poslanec nitrianskej župy. Becík tvrdí, že exminister z Plánu obnovy nevybojoval pre poľnohospodárov ani euro, ba totálne zlyhal pri rokovaní o výške spolufinancovania programu rozvoja vidieka.

„Ako ste, pán minister, pomohli mladým poľnohospodárom, keď znechutenie mladých ľudí je k tomu odvetviu priam obrovské? Ako ste pristúpili k legislatívnej úprave, k zabráneniu prenájmu a kúpy zahraničným a domácim finančným skupinám? Ako ste pristúpili k zabezpečeniu finančnej obálky pre pozemkové úpravy, bez ktorej sa nedajú tie vaše enviromentálne sny realizovať?“ pýta sa Mičovského starosta Dvorov nad Žitavou. „Kam ste doviedli úrad ministerstva pôdohospodárstva, kde ste vymenili kľúčových ľudí, odborníkov bez politického trička za politických nominantov?“ pokračuj Becík v kladení otázok.

Becík: Pán Mičovský, pre našich poľnohospodárov a potravinárov ste neurobili vôbec nič!
Branislav Becík

Tento amaterizmus tohto kľúčového rezortu už raz a navždy musí skončiť.

Podľa Becíka nemá Mičovského „mančaft“ neodborníkov schopnosť pripraviť tak dôležitý dokument ako je Strategický plán, a už vôbec nie víziu na 10, 15 či na 20 rokov. „Pýtam sa preto, ako ide štvorkoalícia vyriešiť problém rezortu pôdohospodárstva, kde je viacero časovaných bômb?“ pokračuje farmár Becík v kladení otázok exministrovi a dodáva, že aktuálne je to Slovenský pozemkový fond, strata akreditácie platobnej agentúry, množstvo nevyplatených či už projektových alebo neprojektových podpôr a desiatky ba až stovky čiastočných problémov rezortu pôdohospodárstva. „Čo nevidieť, čaká nás druhá žatva tejto vlády a ja pevne verím, že tak, ako teraz zasiali nekompetentnosťou, neodbornosťou a aroganciou semeno nevraživosti medzi poľnohospodárov a potravinárov, tak si to v najbližších parlamentných voľbách, čo už v riadnych alebo predčasných, budú žať,“ hovorí pred koncom videa starosta Dvorov nad Žitavou.

„Farmár“ Branislav Becík tvrdí, že za posledné týždne vypracoval program podpory rozvoja vidieka 2022+  a je pripravený ponúknuť ho tej politickej strane, ktorá bude mať konečne reálny záujem riešiť a naštartovať jeden z najdôležitejších rezortov, akým je poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka. „Tento amaterizmus tohto kľúčového rezortu už raz a navždy musí skončiť,“ konštatuje na záver videa rozhnevaný Branislav Becík.

Text pod foto : Branislav Becík nie je len starostom Dvorov nad Žitavou, ale aj poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja a spolu s otcom, exministrom pôdohospodárstva, aj farmárom v rodinnej farme. Zdroj: FB / Branislav Becík

Jozef Uhlárik

Prečítajte si tiež

Najnovšie články