23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Bátovce: Divadlo Pôtoň ukončí kalendárny rok premiérou inscenácie Terra Apathy

Divadlo Pôtoň ukončí rok 2021 uvedením inscenácie Terra Apathy. Premiéra je naplánovaná na dnes 29. decembra.
      Nový divadelný projekt čerpá z príbehu obce Horné Opatovce, ktorá po výstavbe hlinikárne v Žiari nad Hronom čelila ekologickej katastrofe a v roku 1969 bola uznesením vlády Československej socialistickej republiky zlikvidovaná. Tvorcovia inscenácie Terra Apathy nadväzujú projektom na dramaturgickú líniu dokumentárneho divadla, v ktorej sa venujú zabudnutým alebo tabuizovaným témam.

K projektom línie patria napríklad hry Terra Granus o likvidácii obce Mochovce pre výstavbu jadrovej elektrárne, inscenácia Nežná pripravená k 20. výročiu Nežnej revolúcie, Psota venovaná chudobe na Slovensku a ďalšie tituly. „Inscenáciám v línii dokumentárneho divadla predchádza výskum v daných lokalitách a tvorcovia po zdrojových materiáloch pátrajú v dostupných archívnych materiáloch. Dôležitou súčasťou výskumu je aj oral history s pamätníkmi udalostí, ktorí tvorcom poskytujú cenné a intímne výpovede,“ uviedol riaditeľ Divadla Pôtoň Michal Ditte.
      Ako pripomenul, premiéra inscenácie sa uskutoční 29. decembra v Divadle Pôtoň v Bátovciach, online reprízy inscenácie sú na programe 30. decembra o 15.00 a 19.00 h. „Počet vstupeniek online podujatí je limitovaný na rovnaký počet divákov, ako by bol na živom podujatí v Bátovciach,“ pripomenul Ditte.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články