23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Banskobystrické kultúrne leto odštartuje prehliadkou panoramatických filmov

V meste pod Urpínom sa v piatok začína Banskobystrické kultúrne leto, ktoré počas viac ako dvoch mesiacov prinesie vyše 50 rôznych podujatí. Medzi prvými bude Prehliadka panoramatických filmov na Amfiteátri Paľa Bielika a v priestoroch Múzea SNP. TASR o tom informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová.

V poradí ôsmy ročník Prehliadky panoramatických filmov sa bude konať od piatka do nedele (2. 7.). Na banskobystrickom amfiteátri sa môžu diváci tešiť na premietanie kultových 70-milimetrových filmov Blade Runner, Batman a Nepodplatiteľný. Ďalších šesť projekcií vzácnych 35-milimetrových a 16-milimetrových filmových kópií sa počas víkendu uskutoční v kinosále Múzea SNP.

„Veselo bude aj v priestoroch Starej tržnice, kde už v piatok oslávia koniec školského roka podujatím s názvom Vysvečkovica a dnes (1. 7.) bude priestor žiť druhou edíciou Blšákovice, kde nájdete sortiment ako oblečenie, knihy, domáce potreby, hračky, bytové doplnky a mnoho iného,“ dodala Adamovičová.

Banskobystrické kultúrne leto bude počas júla patriť aj Medzinárodnému organovému festivalu Vivat vox organi, Sídliskovým večerníčkom, Letnému SLOVOMfestu či festivalu Legits Blast. V auguste sa priamo na Námestí SNP uskutoční štvrtý ročník projektu Voľné pódium, na ktorom sa budú môcť predstaviť hudobníci, muzikanti či speváci spod Urpína. Návštevníci a obyvatelia mesta sa môžu tešiť aj na deviaty ročník prehliadky historických vozidiel a motoriek.

„Niekoľko akcií je pripravených aj v septembri. Na svoje si prídu milovníci ľudových krojov a tradícií v rámci Slovenského dňa kroja, v Robotníckom dome bude vernisáž výstavy výtvarníčky Dany Chrenkovej a chýbať nebude ani hudobný festival,“ dodala Adamovičová. Tradičný záver kultúrneho leta v Banskej Bystrici bude patriť Radvanskému jarmoku, témou 365. ročníka bude bude mediarstvo, cinárstvo, zlatníctvo a kováčstvo.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x