14.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Banská Štiavnica: V Arboréte Kysihýbel vznikla exteriérová galéria súčasnej sochy

V Arboréte Kysihýbel pri Banskej Štiavnici v utorok oficiálne sprístupnili novú exteriérovú galériu súčasnej sochy. Drevené diela umiestnené v areáli arboréta vznikli počas workshopu maľby a súčasnej sochy s názvom Vlnoobjekt, ktorý sa uskutočnil v polovici júna. TASR o tom informovala výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus Zuzana Jóbová.

Workshop maľby a súčasnej sochy, ktorý od roku 2022 organizujú oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Banská Štiavnica, občianske združenie Vlnoplocha a výtvarník a sochár Andrej Šoka, sa v areáli arboréta uskutočnil do 14. do 25. júna. Témou prvého ročníka bola Recyklácia, tento rok umelci počas desiatich dní tvorili obrazy a sochy na tému Domov.

„Podujatie komunikuje aktuálne princípy tvorby, súčasné spoločensko-politické témy a širšie kontexty, pričom pracuje s princípmi site specific a land art tvorby s využitím lokálnych zdrojov, ako je napríklad kalamitné drevo, a vytvorené sochy či objekty vracia do ich pôvodného prostredia,“ priblížil Šoka.

Drevené sochy sú v arboréte rozmiestnené medzi stromami, na lúke či pri rybníku, organizátori predpokladajú, že za desať rokov ich tam dokážu rozmiestniť približne 50. „Sochy zdobia aj verejné priestory v centre mesta Banská Štiavnica, kde slúžia ako pozvánka do exteriérovej galérie v Kysihýbli. Návštevníci sa na ne pýtajú, zaujíma ich príbeh sôch i umelcov, ktorí ju vytvorili,“ uviedol podpredseda OOCR Región Banská Štiavnica Ľudovít Kaník.

Arborétum Kysihýbel vzniklo v roku 1900, vysadených je tam približne 300 druhov stromov a kríkov z celého sveta. Pre verejnosť je otvorené od stredy do nedele medzi 9.00 a 16.00 h. Exteriérová galéria v areáli arboréta vznikla vďaka finančnej podpore Ministerstva dopravy SR a Banskobystrického samosprávneho kraja, prvý ročník podujatia podporil aj Fond na podporu umenia.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x