10.9 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

BANSKÁ BYSTRICA: Rodičia od nového roka v mestských školách zaplatia viac

Okrem zvyšovania daní a poplatkov odhlasovali banskobystrickí mestskí poslanci na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva aj navýšenie poplatkov v materských, základných aj v umeleckej škole. V materskej škole tak od nového roka zaplatia rodičia 32 eur mesačne, čo je dvojnásobok doterajšej sumy. Rovnako na dvojnásobok sa zvýši príspevok na čiastočnú úhradu režijných nákladov jedálne materskej školy – zo 4,50 eur na 9 eur mesačne.

Pozor na neodbornú manipuláciu s pyrotechnikou, ako ošetriť popáleninu radí lekár Milan REBEK

„Rodinná politika, ktorou sa štát prezentuje pred verejnosťou, bude z drvivej väčšiny financovaná práve z rozpočtov samospráv. Rodiny síce dostanú vyšší daňový bonus od štátu vo výške 140 eur na jedno dieťa plus rodinné prídavky v sume 60 eur, avšak zavedením vyšších poplatkov v oblasti školstva ich vrátia samosprávam naspäť. Zachovanie školstva je pre nás úplná priorita, preto je nutné upraviť poplatky za materské školy,“ objasnila Zuzana Detková poverená vedením ekonomického odboru na mestskom úrade v Banskej Bystrici.

Okrem navýšenia poplatkov v materských školách na 32 eur mesačne, zvyšuje samospráva aj náklady na školský klub detí na 20 eur mesačne. Činnosti centra voľného času sa zvýšia na 5 eur mesačne za každú záujmovú činnosť od 1. septembra 2023.

Ministerstvo zdravotníctva predstavilo výsledky prvej fázy kategorizácie nemocníc. Pozrite si, ako to bude po novom

Štát od 1. januára 2023 navyšuje finančné pásma na nákup potravín na jedno jedlo podľa vekových kategórií dieťaťa. Znamená to, že rodičia dieťaťa v materskej škole budú uhrádzať za desiatu, obed a olovrant spolu 2,10 eur. Rodičia žiaka na prvom stupni základnej školy budú uhrádzať 1,70 eur za jeden obed a rodičia žiaka na druhom stupni základnej školy 1,90 eur za jeden obed.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články