15.1 C
Nitra
nedeľa, 13 augusta, 2023

Balet SND pripravuje ďalší ročník projektu Umenie pre život

Balet Slovenského národného divadla (SND) v spolupráci s Národným onkologickým ústavom (NOÚ) pripravuje ďalší ročník projektu Umenie pre život. Tanečný galavečer sa uskutoční v piatok 22. októbra o 18.00 h v novej budove SND. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.
      Podujatie má za cieľ upozorniť na problematiku prevencie a liečby onkologických ochorení. „Názov Umenie pre život vychádza z filozofie umenia liečiť a umenia pomáhať,“ dodala Pažítková ku charitatívnemu galavečeru, ktorý má podporiť aktivity NOÚ zamerané na zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, komfortu pacientov a na rozvoj pracovísk ústavu.
      Počas galavečera vystúpia hviezdy tanečného umenia zo zahraničia i domáci umelci. Z Baletu Parížskej opery sa predstaví tanečný pár Ludmila Pagliero, danseuse étoile a prvý sólista tejto scény Audric Bézard, z Holandského národného baletu prví sólisti Maia Makhateli, Jozef Varga a Jakob Feyferlik, zo Stuttgartského baletu tanečný pár Miriam Káčerová a Roman Novitzky a ďalší hostia.
      Organizátori avizujú, že diváci budú mať príležitosť vidieť časti choreografií alebo nové diela, ktoré nie sú súčasťou repertoáru našej prvej baletnej scény. Napríklad duetá z diel choreografov Rolanda Petita, Rudolfa Nurejeva, Kennetha MacMillana, Johna Cranka či Maura Bigonzettiho. V programe figuruje aj vystúpenie tanečníkov z Baletu Národného divadla Brno či sólistov Baletu Štátneho divadla Košice.
      Iniciátorom projektu podpory boja proti onkologickým chorobám v spojení s tanečným umením bol bývalý riaditeľ Baletu SND Mário Radačovský v roku 2008. Myšlienku rozvíjal na poste riaditeľa Baletu SND Jozef Dolinský ml. najmä v rokoch 2013 – 2016, keď sa začal tento večer uvádzať pod titulom Umenie pre život.

Zdroj: TASR

Foto: mojakultura.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články