17.1 C
Nitra
nedeľa, 24 septembra, 2023

N. Milanová: Expozícia Auschwitz-Birkenau prejde pod Múzeum holokaustu v Seredi

Presun Slovenskej národnej expozície Tragédia slovenských Židov v Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau v Osvienčime pod správu špecializovaného pracoviska Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea holokaustu v Seredi by mal byť zavŕšený do konca roka. Na tlačovej konferencii to potvrdila ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO).
      „Dochádza k pochopiteľnej synergii,“ uviedla  ministerka o prepojení expozície v Osvienčime, približujúcej tragédiu slovenských Židov počas druhej svetovej vojny, a Múzea holokaustu v Seredi. „Národná expozícia bude v rukách tých najpovolanejších,“ dodala a pripomenula reputáciu seredského múzea.
      Generálny riaditeľ SNM Branislav Panis uviedol, že ide o pomerne náročný projekt, ktorému bude venovaná adekvátna pozornosť. „Vyčleníme samostatný projektový tím, aby sme pripravili v priebehu najbližších pár rokov úplne novú expozíciu. Veríme, že prinesie nové poznatky i nové formy vzdelávania a prepojenie ešte viac zveľadí naše programy, ktoré sa venujú tejto téme,“ uviedol Panis.
      Vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok dúfa, že nové spojenie prinesie nielen prepojenie dvoch expozícií, ale aj zintenzívnenie a skvalitnenie edukačných programov, ktoré prispejú k budovaniu silnejšej demokratickej spoločnosti.
      Cieľom národnej expozície je poskytnúť návštevníkom historicky objektívny pohľad na genézu a priebeh holokaustu na Slovensku v rokoch druhej svetovej vojny a predstaviť zložitú problematiku holokaustu v príčinných historických súvislostiach s vývojom slovenskej spoločnosti a režimom vojnovej Slovenskej republiky v rokoch 1939 – 1945

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články