22.1 C
Nitra
streda, 29 mája, 2024

Až 74 percent žien vo veku nad 15 rokov sa počas života stalo matkami

Až 74 percent žien vo veku nad 15 rokov sa počas života stalo matkami. Z celkového počtu 2.360.760 žien starších ako 15 rokov sa 1.752.021 ženám narodilo minimálne jedno živonarodené dieťa. TASR o tom informovala hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder pri príležitosti nedeľného Dňa matiek.

Obyvateľky SR sú najčastejšie rodičkami dvoch detí. „Viac ako 35 percent žien starších ako 15 rokov porodilo práve dve živonarodené deti. Matky s jedným živonarodeným dieťaťom tvoria viac ako 17 percent spomedzi žien vo veku nad 15 rokov, a tak je jednodetný model v súčasnosti druhým najčastejším typom materstva,“ povedala Stauder. Matky s tromi živonarodenými deťmi tvoria viac ako 14 percent spomedzi žien, ktoré prekročili hranicu veku 15 rokov a viac ako štyri percentá žien vo veku nad 15 rokov porodilo štyri živonarodené deti. Matky s piatimi alebo viacerými deťmi tvoria necelé tri percentá zo žien starších ako 15 rokov.

Vo všetkých krajoch sú najčastejšie matkami ženy vo veku nad 15 rokov s dvoma živonarodenými deťmi. „V Žilinskom a Prešovskom kraji sú druhými najpočetnejšími matkami tie, ktoré porodili tri živonarodené deti. Vo všetkých krajoch, okrem Žilinského a Prešovského kraja, sú druhými najpočetnejšími matkami ženy s jedným živonarodeným dieťaťom,“ uviedla Stauder.

V Prešovskom a Košickom kraji býva najviac matiek, ktoré priviedli na svet päť alebo viac živonarodených detí. V týchto dvoch krajoch ich žije 33.677 a podľa Stauder tvoria takmer polovicu (49,6 percenta) zo všetkých matiek SR s aspoň piatimi živonarodenými deťmi. Vo zvyšných šiestich krajoch žije spolu 34.259 matiek s piatimi alebo viac živonarodenými deťmi. „Najviac žien, ktoré sa aspoň raz za život stali matkami, čiže priviedli na svet aspoň jedno živonarodené dieťa, je vo vekovej kategórii 40 – 44 rokov,“ uzavrela Stauder.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x