15.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Austrálska vláda odškodní ženy, ktoré údajne obťažoval sudca najvyššieho súdu

Austrálska vláda súhlasila v pondelok v rámci dohody o mimosúdnom vyrovnaní s vyplatením odškodného trom ženám, ktoré obvinili bývalého sudcu najvyššieho súdu zo sexuálneho obťažovania. S odvolaním sa na vyjadrenie právnych zástupcov žien o tom informovala agentúra AFP.
      Rachael Pattersonová Collinsová, Chelsea Tabartová a Alex Eggerkingová tvrdia, že Dyson Heydon ich obťažoval, keď pracovali ako asistentky na austrálskom najvyššom súde.
      Generálna prokuratúra potvrdila, že obe strany sporu dospeli k dohode o mimosúdnom vyrovnaní, ktorej predchádzalo interné vyšetrovanie najvyššieho súdu. To potvrdilo obvinenia zmienených žien, ako aj obdobné tvrdenia o Heydonovi zo strany troch ďalších žien, ktoré v minulosti taktiež pracovali na súde.
      Právnici z austrálskej advokátskej kancelárie Maurice Blackburn označili uvedenú dohodu za „historickú“; podľa nich ide o vôbec prvé takéto mimosúdne vyrovnanie, pri ktorom bol zo sexuálneho obťažovania obvinený federálny sudca.
      Samotný Heydon popiera, že by sa dopustil „akéhokoľvek predátorského správania“ či „porušenia zákona“.
      Najvyšší súd sa však ešte v júni 2020 všetkým šiestim ženám ospravedlnil. „Hanbíme sa, že sa toto mohlo stať na austrálskom najvyššom súde,“ uviedla zároveň súčasná predsedníčka tejto inštitúcie Susan Kiefelová.
       Pattersonová Collinsová, Tabartová a Eggerkingová začali s austrálskou federálnou vládou rokovať o mimosúdnom vyrovnaní krátko po tomto ospravedlnení. Výška odškodného, na ktorom sa teraz dohodli s vládou, nebude zverejnená z dôvodu zachovania prísľubu mlčanlivosti, uvádza AFP.
      Austrálska generálna prokurátorka Michaelia Cashová vyzdvihla odvahu zmienených žien a uviedla len toľko, že „vláda tieto (ich) tvrdenia berie veľmi vážne“. Tomu podľa jej slov zodpovedá aj výška odškodného v dosiahnutých dohodách o urovnaní sporu.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články