24.2 C
Nitra
pondelok, 5 júna, 2023

Kauza Kamila: Dopingový škandál mladej ruskej krasokorčuliarky

V posledných dňoch Pekingom otriasa dopingový škandál mladej ruskej krasokorčuliarky Kamily Valievovej. Vo veku len 15 rokov sa stala prvou ženou, ktorá na olympiáde skočila štvoritý skok a vybojovala družstvu  Ruska zlatú medailu.

Kauza Kamila: Dopingový škandál mladej ruskej krasokorčuliarky
https://www.instagram.com/kamilavalieva26/

Po jej famóznom výkone v tímovej súťaži však na povrch vyplával jej pozitívny dopingový test z decembra minulého roku. V súčasnosti sa rozhoduje nielen o zlatej medaile z olympiády, ale aj o budúcnosti kariéry mladej ruskej športovkyne.

Kto je Kamila Valievová?

Kamila sa do povedomia verejnosti dostala už ako dvanásťročná. Už vtedy vedela zaujať svojimi športovými kvalitami a emóciami na ľade. Počas svojho krátkeho programu stvárňovala postavu zo známeho Picassovho diela Dievča na lopte, čím dokázala zaujať aj samotnú Picassovu vnučku Dianu Widmaier Picasso. Krátky program si ponechala aj na ďalšiu sezónu, počas ktorej vyhrala každú súťaž, na ktorej sa zúčastnila. V priebehu svojich nasledujúcich juniorských rokov vyprodukovala nezabudnuteľné programy ako napríklad Storm, Metamorphosis či Bolero.  Jej kariéra kariéra sa niesla v znamení úspechu a „Miss Perfect“, ako ju médiá nazývali, mala našliapnuté na zlatú medailu na olympiáde.

The Wild Youth: Talentovaní muzikanti z Nitry, Laura, Hugo a Alan

Dopingový škandál

Kauza Kamily Valievovej v Pekingu bola neočakávaná a zaskočila aj tých najskúsenejších športových komentátorov. Tento obrovský škandál však sprevádza viacero nezrovnalostí, rôznych tvrdení protistrán, a preto sa dostal do centra mediálnej pozornosti. Vzorka na dopingový test bola odobratá 25. decembra, keď Valievová súťažila na Majstrovstvách Ruska. Jej vzorku odoslali do certifikovaného laboratória v Štokholme, kde sa mala podrobiť testovaniu na zakázané látky. Čakanie na výsledky testovania, ktoré väčšinou trvá okolo dvoch týždňov, trvalo tentokrát mesiac a pol a výsledky boli doručené Ruskej antidopingovej agentúre (RUSADA) 8. februára. Vtedy sa už Valievová tešila z výhry  na olympiáde. Odovzdávanie medaily  bolo prerušené a odložené na neurčito, pretože RUSADA mladú krasokorčuliarku okamžite suspendovala a zakázala jej zúčastniť sa individuálnej súťaže žien.

Kauza Kamila: Dopingový škandál mladej ruskej krasokorčuliarky
https://www.instagram.com/kamilavalieva26/

Obhajoba Kamily Valievovej

Právnici zastupujúci Kamilu Valievovú proti rozhodnutiu RUSADA  okamžite namietali a s námietkami uspeli. To sa však už v médiách viedli rozsiahle diskusie o jej diskvalifikácii a o vyšetrovaní jej trénerského štábu aj o férovosti olympiády. Rozhodnutie o námietkach sa nepozdávalo ani Svetovej antidopingovej agentúre (WADA), ani Medzinárodnému olympijskému výboru (IOC), čo posunulo celú kauzu na arbitrážny súd.  Súd napokon rozhodol v prospech Valievovej a povolil jej pretekať aj v individuálnych disciplínach, ktoré sa  začínajú zajtra 15. februára. Rozhodnutie súdu však neznamená, že Valievová je v dopingovej kauze nevinná, znamená len, že jej bude umožnené súťažiť na individuálnych pretekoch. Zároveň celý jej tím bude podrobený rozsiahlemu vyšetrovaniu, ktoré bude viesť RUSADA. Ak sa doping potvrdí, Valievová automaticky príde o všetky svoje olympijské medaily. V prospech Valievovej však  svedčí fakt, že dopingový test, ktorý podstúpila na olympiáde mal negatívny výsledok, rovnako ako aj všetky testy vykonané pred 25. decembrom. Trénerka Valievovej Eteri Tutberidze svojej zverenkyni vyjadrila absolútnu podporu: „Sme si absolútne istí, že Kamila je nevinná a čistá.“ Podľa mnohých je to práve Eteri Tutberidze a jej štáb, ktorí sú za tento dopingový škandál zodpovední vzhľadom na to, že Kamila Valievová má ešte len 15 rokov.

Zakázaná látka

Zvláštnosťou na celom prípade je aj látka, ktorá bola nájdená v tele mladej krasokorčuliarky.  Bol to trimetazidín, ktorý sa používa na liečenie anginy pectoris. Podľa WADA zvyšuje prietok krvi zo srdca do svalov, čím zvyšuje aj výkonnosť.  Niektorí experti sa však s týmto tvrdením nestotožňujú a zastávajú názor, že Valievovej používanie trimetazidínu vôbec nepomohlo. Okrem toho má trimedazidín aj závažné vedľajšie účinky, ku ktorým patria svalové kŕče alebo závrate. Záhadou zostáva aj to, ako sa táto látka do tela mladej športovkyne dostala.

Reseller MC z Nitry: RESELLOVANIE je nový kreatívny spôsob ako zarobiť a zabaviť sa

Športovci sa ozývajú

Nie každý je s rozhodnutím arbitrážneho súdu spokojný, ale nájdu sa aj takí, ktorí súhlasia.

Americký olympionik Johnny Weir sa vyjadril prostredníctvom siete Twitter:

„Nemôžem akceptovať rozhodnutie. Bol tu pozitívny dopingový test, a tak športovcovi, ktorý bol testovaný pozitívne, vlastnou vinou či nie, bez ohľadu na vek alebo načasovanie testu/výsledku, nemá byť povolené  súťažiť s čistými športovcami.

Sarah Hirshlandová z  Olympijského výboru Spojených štátov bola rovnako rozhorčená:

„Sme veľmi sklamaní posolstvom, ktoré toto rozhodnutie prináša. Je kolektívnou zodpovednosťou  celej Olympijskej komunity ochraňovať integritu športu a očakávať čo najvyššie štandardy od našich športovcov, trénerov a všetkých zúčastnených.  Športovci majú právo vedieť, že súťažia na vyrovnanom hracom poli. Bohužiaľ, dnes je im toto právo odopreté. Toto vyzerá ako ďalšia kapitola v systematického  a prenikavého ignorovania čistého športu zo strany Ruska.“

Olympijský medailista Adam Rippon za dopingový škandál neobviňuje priamo Kamilu Valievovú, ale jej trénerov a ruských funkcionárov :

„Celá situácia je žalostná. Toto mladé dievča má len 15 rokov. Je mladistvá. Dospelí v jej okolí kompletne zlyhali. Dostali ju do tejto otrasnej situácie a mali by byť potrestaní. Zákaz Medzinárodného olympijského výboru týkajúci sa ruskej účasti na olympiáde nebol dostatočne prísny.

Ja verím, že ruskí športovci robia, čo im je povedané v snahe uspokojiť svojich trénerov a federáciu. Viním  tých, čo to majú na starosti. Lúzri.“

„Pozitívny test je pozitívny test.  Negatívny test teraz nepopiera fakt, že sa na procese (trénovania)  podieľali lieky zvyšujúce  výkonnosť. Je to sk*rvená hanba. Nemuselo k tomu dôjsť. Ona je dieťa. Povýšili jej športový výkon nad jej zdravie a blaho. J*bať ich. Zničili Olympiádu pre ňu a pre všetkých tu.  Ruský olympijský výbor totálne sklamal svojich športovcov a zas sa strápnil na svetovej scéne. Moje srdce je zlomené pre všetkých ruských športovcov súťažiacich v Pekingu, ktorí budú mať všetko, čo na Olympiáde robia spochybňované. Svet chce oslavovať úspech tých, ktorí posúvajú šport na novú úroveň. Nemôžeme to robiť, keď niektorí pravidelne odmietajú hrať fér.“

Kamila našla podporu u dvojnásobného olympijského šampióna Evgeniho Plushenka, ktorý jej podporu vyjadril prostredníctvom siete Instagram:

„Kamila je jedna z najlepších korčuliarok v histórii krasokorčuľovania! Jej talent je jedinečný. Inšpiruje a teší milióny fanúšikov po celom svete. Dievča, ktoré posúva krasokorčuľovanie dopredu a dáva ho na úplne novú úroveň! Je idolom pre tisíce dievčat  a chlapcov, ktorí ešte len začínajú svoju športovú cestu! Veríme, že táto Olympiáda jej prinesie len radosť z víťazstiev a naplnenie jej snov. Krasokorčuľovanie nie je len šport, ale aj umenie. Musí sa dotknúť duše každého. Niet pochybností, že Kamila sa načiahla a dotkla sa všetkých milovníkov krasokorčuľovania  na našej planéte. Chceme pokračovať s radovaním, obdivovaním a inšpirovaním sa jej korčuľovaním.  Ja chcem Kamile a jej trénerskému štábu zaslať lúče podpory od celého nášho tímu a športovcov.“

K situácii sa vyjadrila aj nemecká legenda Katarina Witt, ktorá chce potrestať dospelých zodpovedných:

„To, čo jej vedome urobili, ak je to pravda, nemôže byť prekonané v nehumánnosti  a moje športové srdce z toho nekonečne plače.“

Svoje pocity na internete vyjadrila aj americká krasokorčuliarka Jessica Calalang, ktorá bola už v minulosti neprávom obvinená z dopingu:

„Som smutná. Som nahnevaná. Som znechutená a cítim sa trápne kvôli môjmu športu. Po všetkom, čím som si musela prejsť minulý rok, nemôžem uveriť, že toto je výsledok. Ja som trpela mesiace a ona nedostane absolútne nič?“

Kórejská olympijská víťazka z roku 2010 Yuna Kim tiež odsudzuje rozhodnutie súdu:

„Športovec, ktorý poruší pravidlá dopingu, nemôže súťažiť. Tento princíp musí byť zachovaný bez výnimky. Snahy všetkých hráčov sú rovnako vzácne.“

(hilPo)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články