10.9 C
Nitra
utorok, 27 februára, 2024

Ateistická cirkev neveriacich, cirkev Liehovova: Myslia to tí ľudia vážne?

Na to, aby mohli v súlade s platným zákonom uplatňovať svoje práva a šíriť svoju vieru, musia podliehať registrácii. Nie každej sa to podarí. K podmienkam registrácie cirkvi patrí aj čestné vyhlásenia najmenej 50 000 plnoletých členov, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a sú občanmi Slovenskej republiky, o tom, že sa hlásia k cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, podporujú návrh na jej registráciu, sú jej členmi, poznajú základné články viery a jej učenie a sú si vedomí práv a povinností, ktoré im vyplývajú z členstva v cirkvi alebo náboženskej spoločnosti.

Ateistická cirkev neveriacich, cirkev Liehovova: Myslia to tí ľudia vážne?

Viete o tom, že u nás, napríklad, existuje Bahájske spoločenstvo, alebo Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní?

Najväčší záujem o registráciu cirkvi bol poriadne dávno, v roku 2011 však rozvírila pokojnú slovenskú mediálnu hladinu jedna cirkev, aká na Slovensku nemala a hádam ani nemá obdoby.

Išlo o Ateistickú cirkev neveriacich, ktorú založil bratislavský advokát Roman Bušo. Bratislavský advokát a úspešný podnikateľ sa mediálne zviditeľnil ako vodič terénneho vozidla hummer, na ktorom nosil nápis PALKO JE ORGÁN. Neskôr sa mu traja neznámi páchatelia pokúsili uniesť dcéru, ktorej sa však podarilo vyskočiť z idúceho auta a zachrániť sa.

O registráciu na Ministerstve kultúry SR požiadala táto cirkev ešte v roku 2006. Podľa člena prípravného výboru JUDr. Romana Buša ACN formálne splnila všetky podmienky, ktoré zákon na registráciu ustanovuje, a napriek tomu neuspela. „O podstate našej viery netreba zatiaľ diskutovať, pretože vlastne ešte neexistujeme,“ tvrdil mi pred rokmi Roman Bušo (Pôvodný článok , ktorý som písala, nájdete tu). „Naša cirkev bola založená v súlade so zákonom platným na Slovensku, len dosiaľ nevznikla, pretože na vznik právnickej osoby, ktorá chce vykonávať náboženskú činnosť súvisiacu s náboženskou vierou, vyžaduje zákon jej registráciu na MK SR. Za vznik ACN pridalo svoj podpis 34-tisíc ľudí, dnes má asi 320-tisíc prívržencov. Toho sa obávajú prívrženci iných vierovyznaní a predstavitelia iných cirkví,“ dozvedela som sa. Odmietavé stanovisko k registrácii napadla ACN žalobou na Najvyšší súd SR, ktorý ju však zamietol. 

Ateistická cirkev neveriacich, cirkev Liehovova: Myslia to tí ľudia vážne?
foto: Topky.sk

Na Slovensku je v súčasnosti registrovaných osemnásť cirkví a náboženských spoločností. ich zoznam si môžete pozrieť na stránke ministerstva kultúry.

Zaujímavé je, že napriek tomu, že nemajú registráciu, pôsobia u nás aj scientológovia.

Najnovšie Slovensko zabáva Cirkev Liehovova. Nie, nejde o žiadnu oficiálnu náboženskú organizáciu, ale o vtipnú a zábavnú skupinu, ktorej videá dokážu v tejto náročnej dobe rozosmiať hádam každého.

Prečítajte si o nej viac dnes na www.nitranoviny.sk o 19.30 hodine.

Heňa

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články