23.1 C
Nitra
utorok, 21 mája, 2024

Astronomické podmienky na pozorovanie Lyríd sú v týchto dňoch výborné

Priaznivci pozorovania nočnej oblohy si v týchto dňoch môžu vychutnať pohľad na meteorický roj Lyríd. Vesmírny úkaz je činný od utorka a potrvá do 25. apríla. Maximum meteorickej aktivity nastane v nedeľu 23. apríla. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková.

Meteorický roj Lyríd súvisí s periodickou kométou P/Thatcher, ktorej obežná doba trvá 415 rokov. „Prvý záznam o pozorovaní tohto astronomického javu pochádza z roku 687 pred naším letopočtom. Dráha meteorického roja prechádza blízko Saturna. Šírka jeho prúdu je malá, centrálne vlákno má len 200.000 kilometrov, preto úkaz trvá len týždeň,“ uviedli zo SAV.

Astronomické podmienky na pozorovanie Lyríd sú v roku 2023 podľa SAV výborné. „Počas maxima aktivity bude Mesiac tri dni po nove a nebude svojím svitom rušiť viditeľnosť slabších meteorov. Vzhľadom na výšku radiantu nad obzorom sú lepšie podmienky na pozorovanie vždy v druhej polovici noci,“ dodal astronóm Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x