7.6 C
Nitra
pondelok, 5 decembra, 2022

Anton KUŠŠ (PONITRIE): Spomeňme si aj na tých, ktorí v boji za prírodu položili svoje životy

Sobotňajší Svetový deň strážcov prírody (World Ranger day – WRD) si pripomenili aj slovenskí „rangeri“. Pietnu spomienku zároveň venovali kolegom, ktorí rady strážcov prírody v priebehu posledného roka navždy opustili. Spomenul si na nich aj Anton KUŠŠ, člen Stráže prírody a predseda OZ Stráž prírody Ponitrie.

Anton KUŠŠ (PONITRIE): Spomeňme si aj na tých, ktorí v boji za prírodu položili svoje životy
Anton Kušš

Za všetky výdobytky moderného života, techniky, medicíny a vôbec za všetko významné, čo ľudstvo posunulo vpred, vďačíme spravidla jednému človeku alebo malej skupine nadšencov, ktorí tomu obetovali všetko, čo mali a spravidla aj nemali, a ktorých mali ostatní za bláznov a podivínov.

Ako dobrovoľní strážcovia prírody sme na tom podobne a občas mám dojem, že celá ochrana prírody je postavená na pár zanietených ľuďoch, ktorí bez ohľadu na osobné straty držia loď nad vodou, a zbytok sa buď venuje veselej párty na palube, alebo im občas naloží veslami po hlavách. Pokiaľ sa niekto zo ŠOP SR alebo Ministerstva v pasažieroch našiel, tak srdečne pozdravujem.

31.7.2021 sme vzdali poctu tým, ktorí v boji za prírodu položili svoje životy. Boli zastrelení, alebo počas svojej služby zahynuli pri živelných pohromách. Pretože boli tam, kde ich bolo najviac treba.

Častokrát bez výstroju alebo výzbroje, ktorá by ich ochránila, sa snažili vlastným telom alebo rukami zachrániť, čo sa dá. Nie preto, aby sa predvádzali alebo hrali na hrdinov, jednoducho preto, lebo im na tom záležalo.

Ak by ste chceli vedieť ich mená, ja ich neviem. Ale určite viem jedno… Pokiaľ na nich budeme spomínať a budeme o ich skutkoch hovoriť, nikdy neostanú v zabudnutí.

Anton Kušš, člen Stráže prírody a predseda OZ Stráž prírody Ponitrie.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články