17.4 C
Nitra
utorok, 25 júna, 2024

NITRA: Festival predstaví všetky časti gajdošskej kultúry na Slovensku

Priblížiť všetky časti gajdošskej kultúry na Slovensku je cieľom organizátorov medzinárodného gajdošského festivalu Zagajduj gajdoško. Šiesty ročník festivalu sa uskutoční od 6. do 8. augusta v priestoroch Domu Matice slovenskej v Nitre, záverečný program sa bude konať na nitrianskej Kalvárii. „Účinkujúci zo štyroch krajín popularizačno-zábavnou formou vzdelávania predstavia vzácne umenie, ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO,“ informovala Michaela Pavelová z Domu Matice slovenskej v Nitre.
      Zámerom organizátorov je priblížiť verejnosti nielen samotný hudobný nástroj, ale aj všetky kultúrne a vedomostné prejavy, ktoré súvisia s výrobou a používaním gájd. Návštevníci a účastníci medzinárodného festivalu budú môcť počas troch dní pozorovať regionálne rozdiely v hre, odievaní či celom hudobnom prejave v porovnaní s tradíciou v zahraničí.
      Počas sobotňajšieho večerného programu sa predstavia štyri krajiny. Chorvátsko bude reprezentovať Hrvatski gajdaški orkestar, z ktorých väčšina členov pôsobí v profesionálnom súbore LADO. Poľskú gajdošskú tradíciu zastúpia Mlodziezowy kapela Dudziarska Sokoly z Kosciań. Pri predstavení poľskej tradície nebude chýbať typický ženský sprievod hry na husle. Gajdoši z Kopaníc okrem iného predstavia aj 150 rokov staré hrozenské čardáše nadväzujúce na gajdošskú tradíciu a kroje, ktoré na Kopaniciach zanikli už v roku 1903. Gajdošské piesne z okolia Nitry verejnosti ponúkne domáce zoskupenie Gajdošskí trogári. Slovensko bude zastúpené aj gajdošom Jaroslavom Chalupkom z Turca.
      Prvý deň festivalu bude určený vzdelávaniu a priamej konfrontácii všetkých účinkujúcich. Druhý deň pred hlavným večerným festivalovým programom bude otvorená výstava Gajdošská izba. „Expozícia z Veľkého Zálužia ponúkne svoju novú rozšírenú výstavnú plochu, ktorá spracováva tému gajdošskej tradície Nitry a okolia ako jedného z významných centier gajdošskej kultúry na západnom Slovensku,“ skonštatovala Pavelová.
      Výstava predstaví aj zbierkový fond spojený so známym gajdošom Jozefom Antalíkom a jeho pokračovateľmi vo Veľkom Záluží. Krojová časť expozície priblíži pracovný a svadobný ľudový odev a ľudové odevy z obcí Hájske, Výčapy – Opatovce, Obyce, Lehota a Veľké Zálužie. Výstava Gajdošská izba bude verejnosti v priestoroch Domu Matice slovenskej v Nitre prístupná dlhodobo.

Zdroj: TASR

Foto: priekopnik.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články