10.1 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Analýza: Delta variant spomalil návrat k cestovaniu, neistota bude zrejme trvať

Delta variant nového koronavírusu spomalil návrat k cestovaniu. Akcie spoločností v cestovateľskom sektore, medzi ktoré patria napríklad siete hotelov, letiská, rezervačné stránky alebo cestovné kancelárie za posledných 12 mesiacov výrazne poklesli. Konštatuje to akciový analytik Saxo Bank Peter Garnry s tým, že neistota v dopyte po cestovaní bude pravdepodobne pretrvávať aj v roku 2022.
      Príjmy leteckých spoločností v Európe na jeden kilometer podľa jeho slov pokračovali v júni v poklese a v porovnaní s minulým rokom sa znížili až o 83 %. „Diaľková doprava sa stále pohybuje na veľmi nízkych úrovniach. Dôvodom je aj delta variant, ktorý odložil oživenie cestovania. USA napríklad stále prísne dodržiavajú obmedzenia cestujúcich v leteckej doprave prichádzajúcich z Európy,“ poznamenal analytik.
      Poukázal však na to, že nie všetky spoločnosti v cestovateľskom sektore sú v „červených číslach“. Airbnb podľa Garnryho minulý týždeň potvrdilo výrazný nárast biznisu. „Aj napriek dobrým číslam platforma uznala, že delta variant zasiahne jej rezervácie a výhľad na najbližšiu budúcnosť,“ podotkol. Platforma podľa neho ťaží z globálneho trendu dovoleniek na krátke vzdialenosti. Súčasne tvrdí, že prenájom súkromného domu mnoho dovolenkárov považuje za menšie riziko infekcie v porovnaní s letoviskami a hotelmi.
      Analytik zároveň dodal, že vyhliadky do budúcnosti zatiaľ nie sú ružové. Pandémia podľa jeho slov môže trvať až do roku 2022 a okrem cestovania bude mať v dôsledku narušenia dodávateľských reťazcov vplyv aj na samotnú ekonomiku.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články