10.1 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Ako je to s COVID pasom: Ak uplynie jeho platnosť, ste opäť „neočkovaní“?

Dnes sme viedlo veľmi zaujímavú diskusiu o tom, čo sa stane, ak plne očkovanému človeku uplynie platnosť tzv. covid pasu. Ako je to s COVID pasom: Ak uplynie jeho platnosť, ste opäť „neočkovaní“?

Ak sa dá očkovať tretí raz, platnosť pasu sa mu predĺži znova o rok.

Ako je to s COVID pasom: Ak uplynie jeho platnosť, ste opäť "neočkovaní"?

Hľadali sme aktuálne informácie, ako to teda naozaj je.

Covid pas na Slovensku aktuálne platí 12 mesiacov od podania druhej dávky v prípade dvojdávkovej vakcíny.

Viaceré krajiny pristúpili k skráteniu platnosti covidových pasov práve preto, že podľa výrobcov sa po pol roku začína znižovať účinnosť vakcín a preto treba tretiu dávku.

„Hranicu, ktorá bola stanovená na tých 6 mesiacov, netreba brať ako veľmi fixne stanovenú. Nebude to tak, že úderom šiesteho mesiaca prestávam byť chránený, ale po tých 6.tich mesiacoch treba počítať, že postupne hladina protilátok klesá, aj tá účinnosť klesá,“ vysvetľuje virológ Boris Klempa, informovala RTVS.

Po podaní tretej dávky sa zvýši ochrana pred koronavírusom a bonusom je aj predĺženie covidového pasu.

„Keď sa človek zaočkuje, tak následne covid pass sa mu automaticky predlžuje na 12 mesiacov,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Nás ale zaujímalo, čo sa stane s človekom, ktorému už covid pas platiť nebude a nebude sa tiež chcieť dať znova očkovať.

Do akej kategórie bude patriť? Bude znova neočkovaný, alebo očkovaný s už neúčinnou vakcínou? Aké pravidlá bude musieť dodržiavať?

Na Úrad verejného zdravotníctva a Ministerstvo zdravotníctva som poslala tieto otázky:

Už mnohým 2x očkovaným uplynie termín platnosti covid pasu.
Ak im uplynie termín platnosti covid pasu (180 dní), a človek sa nedá očkovať tretíkrát, pas bude neplatný, bude tento človek spadať opäť do kategórie NEočkovaný? Teda, bude podliehať pravidlám tak ako neočkovaný človek? (vzhľadom na vyhlášku covid automat).

Priznám sa, že 180 dní som uviedla nesprávne, pretože to je termín platnosti covid pasu po prekonaní choroby, po očkovaní platí 12 mesiacov.

Tým, ktorí sa dali očkovať začiatkom roka (február, marec), teda čoskoro platnosť pasu uplynie. Čo potom a ďalej?

Na tieto otázky mi prišli tieto odpovede:

Vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR nestanovujú hornú hranicu platnosti potvrdenia o očkovaní. Uvádzajú len, koľko minimálne dní musí prejsť od podania vakcíny, aby bol človek považovaný za plne zaočkovaného, uviedol Odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva SR.

Teda vlastne žiadna konkrétna odpoveď na moju otázku.

Z ministerstva zdravotníctva mi zaslali takúto odpoveď:

Na Slovensku sa za plne zaočkovanú osobu považuje osoba s dvomi dávkami dvojdávkovej vakcíny (jednou jednodávkovej). Tieto osoby sa považujú za plne zaočkované.

Platnosť COVID pasu je aktuálne 12 mesiacov, táto problematika je zároveň predmetom odbornej diskusie aj na medzinárodnej úrovni, v nadväznosti na závery budeme informovať, napísala mi hovorkyňa Zuzana Eliášová.

V konečnom dôsledku to, do ktorej kategórie bude patriť občan, ak mu uplynie platnosť covid pasu po očkovaní a rozhodne sa nedať znova očkovať, som sa nedozvedela.

Táto téma začne byť možno aktuálna začiatkom nového roka, nikto mi však neodpovedal, ako to bude. Čo je pre mňa trocha záhadou, predpokladala som, že takéto „technické“ a dôležité veci sú už dávno pripravené a vyriešené.

Verím však, že od nového roka už nebudeme potrebovať žiadne pasy, jedine tie cestovné, keď sa rozhodneme ísť na vytúženú dovolenku. Že sa znova zobudíme vo svete pred kovidom, a začneme žiť tam, kde sme pred dvoma rokmi prestali.

Zdraví, šťastní a spokojní, bez agresivity a rozdelenej spoločnosti, do ktorej sa musíme momentálne každé ráno zobudiť.

Heňa Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články