12.6 C
Nitra
štvrtok, 18 apríla, 2024

Zuzana Čaputová a Petr Pavel navštívili ukrajinské mesto Boroďanka

Prezidentka SR Zuzana Čaputová a český prezident Petr Pavel navštívili v piatok ráno v rámci svojej návštevy Ukrajiny mesto Boroďanka, ktoré na začiatku invázie zničili ruské jednotky. TASR o tom informuje na základe správy portálu ČT24.

Zuzana Čaputová a Petr Pavel navštívili ukrajinské mesto Boroďanka
Prezidentka SR Zuzana Čaputová spolu s českým prezidentom Petrom Pavlom pricestovali na návštevu Ukrajiny v piatok ráno 28. apríla 2023. Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová (uprostred) a český prezident Petr Pavel (tretí zľava) si prezerajú mesto Boroďanka v Kyjevskej oblasti, ktoré ťažko zasiahla ruská vojenská agresia v krajine v piatok 28. apríla 2023. FOTO TASR – Martin Baumann

Čaputová a Pavel dorazili do Kyjeva vlakom. Podobne ako iní štátnici cestovali z poľského mesta Przemyśl, kam ich policajná kolóna priviezla z letiska v meste Rzeszów. Počas ich návštevy platia prísne bezpečnostné opatrenia. Hlavy štátov sprevádza ozbrojená ochranka a pre bezpečnosť museli mať počas celej cesty vypnuté mobilné telefóny. Pavel s Čaputovou majú na programe aj stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Informáciu o ich príchode do Kyjeva potvrdil aj hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Pre Pavla, ktorý bol do úradu prezidenta ČR uvedený v marci tohto roku, je to prvá cesta na Ukrajinu. Čaputová už Kyjev navštívila vlani v máji. Pavel a Čaputová na návštevu Kyjeva pricestovali potom, čo sa celé územie Ukrajiny v noci na piatok stalo terčom leteckých útokov. Protivzdušná obrana bola aktivovaná aj v hlavnom meste Kyjev.

Prezidentka na Ukrajine: Môj postoj k vojne nie je politický, ale ľudský

Vďaka tomu, že demokratický svet posledný rok neodvracal zrak, je dnes Kyjev fungujúcim mestom a frontová línia sa posunula na východ Ukrajiny. V piatok to počas svojej návštevy Ukrajiny vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová, informuje TASR.

Čaputová do Kyjeva pricestovala i s českým prezidentom Petrom Pavlom, pre ktorého to je prvá návšteva Ukrajiny od marcového uvedenia do úradu. Cestu oboch lídrov sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia. „Niektoré ruiny sa postupne premieňajú na modulárne domy, tým šťastnejším rodinám sa vrátili aj deti, ktoré im boli okupantami ukradnuté. Tento posun znamená, že naša pomoc má zmysel, približuje nás bližšie k mieru a ďalej od agresora,“ povedala Čaputová. Dodala, že od jej prvej návštevy Ukrajiny, ktorú absolvovala vlani v máji, je jej postoj k vojne „nie politický, ale hlboko ľudský“.

Prezidentka SR zároveň odsúdila útoky na niektoré ukrajinské mestá, vrátane Dnipra či Umaňu, ku ktorým došlo v noci na piatok a vyžiadali si aj niekoľko obetí z radov civilného obyvateľstva. Uviedla, že „miesta, ktorými sa preženie vojna, zažijú traumy, ktoré sa len veľmi ťažko liečia, hrôzy, na ktoré sa nedá zabudnúť“. Pavel na Twitteri napísal, že spolu so slovenskou prezidentkou „vnímajú hodnotu slobody a spravodlivosti a je ťažké vidieť, že Ukrajinci za to platia tú najvyššiu cenu“. Zároveň sa zaviazal, že Česko a Slovensko budú preto za Ukrajinou stáť.

Čaputová tiež zdôraznila, že jej návšteva Ukrajiny s Pavlom potvrdzuje novú éru vzťahov medzi slovenskou a českou hlavou štátu a je rada, že ich prvá spoločná zahraničná cesta smerovala práve do Kyjeva. „Asi niet dvoch bližších národov na svete ako Slováci a Česi. Naše vzťahy sú hlboké, pevné a posilnené o spoločnú historickú skúsenosť s fašizmom, okupáciou, komunizmom, budovaním demokracie a napokon o pokojné, mierumilovné rozdelenie spoločného štátu. Túto symboliku vzájomného rešpektu, priateľstva a partnerstva dnes spoločne prinášame do Kyjeva,“ napísala Čaputová na sociálnej sieti.

Pavel a Čaputová už navštívili ukrajinské mesto Boroďanka, ktoré na začiatku invázie zničili ruské jednotky. Okrem iného majú na programe aj stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x