19.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Zolná: Obnova vzácneho kostola je na konci, treba ešte opraviť ochranný múr

Obnova vzácneho ranogotického Kostola sv. Matúša v Zolnej pri Zvolene speje po vyše desiatich rokoch ku koncu. Na kultúrnej pamiatke, ktorú v roku 2000 navštívil aj súčasný anglický kráľ Karol III., treba ešte opraviť a zrekonštruovať ochranné múry. Pre TASR to uviedol člen farskej rady zvolenskej farnosti Ján Čierny.

Zolná: Obnova vzácneho kostola je na konci, treba ešte opraviť ochranný múr
Zdroj: farazv.sk

Práce na obnove kostola sa realizovali aj počas pandémie nového koronavírusu. „V roku 2020 boli vymenené drevené šindle na streche a osadené medené žľaby a zvody. Tie však boli onedlho odcudzené a nahradené pozinkovanými. Tým bola ukončená plánovaná rekonštrukcia kostola,“ vymenoval Čierny.

V roku 2021 sa zrealizoval prístupový chodník k vstupnému portálu kostola. Oprava ochranného múru okolo kostola je naplánovaná na tento rok. „Budú sa sanovať praskliny múru, vymenia sa drevené krovy a šindle nad ním. V roku 2022 sme požiadali Banskobystrický samosprávny kraj o dotáciu na tento účel vo výške 10.000 eur,“ pripomenul Čierny.

Kostol sa v uplynulých rokoch obnovoval z grantov Ministerstva kultúry SR, ako aj zo zbierky veriacich. Na reštaurátorský výskum, reštauračné a rekonštrukčné práce sa len od roku 2011 vynaložilo takmer 130.000 eur.

Ide o jednoloďový kostol, postavený v druhej polovici 13. storočia. V interiéri sa nachádzajú vzácne nástenné maľby datované do druhej polovice 14. storočia.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x