16.1 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

ZMOS žiadajú riešenie pre nedostatok štátnych policajtov v mestách a obciach

Obecné a mestské polície nemôžu suplovať nedostatok príslušníkov štátnej polície. Zdôrazňujú to predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorí žiadajú ministra vnútra Ivana Šimka a policajného prezidenta Štefana Hamrana, aby sa nedostatkom príslušníkov štátnej poriadkovej a dopravnej polície zaoberali.

Predseda združenia Jozef Božik na stredajšej tlačovej konferencii priblížil, že na Slovensku chýba minimálne 2500 príslušníkov základných útvarov štátnej polície. „Očakávať, že výpadok takého veľkého množstva štátnych policajtov môže sanovať mestská alebo obecná polícia, je nepredstaviteľné,“ zdôraznil s tým, že rezort vnútra a Prezídium Policajného zboru sa mali na túto situáciu pripraviť lepšie.

Zvýšenú fluktuáciu príslušníkov štátnej polície pripisuje zmenám v koeficiente valorizácie výsluhových dôchodkov. „Máme veľa policajtov, ktorí boli vo veku, keď si už môžu uplatňovať túto valorizáciu. Tak ako bola prvá vlna v máji, ďalšia vlna v júni, očakáva sa, že ďalšia veľká vlna bude do 30. septembra,“ povedal.

Minister vnútra Šimko po stredajšom rokovaní vlády pripustil, že valorizácia výsluhových dôchodkov môže skúsených policajtov motivovať k odchodu. „Zatiaľ nedochádza k plošnému dávaniu výpovedí,“ ozrejmil. Je mu ľúto, že poslanci zatiaľ neposunuli do druhého čítania zákon o obecnej polícii, ktorý by mohol zlepšiť koordináciu obecnej a štátnej polície. V programovom vyhlásení vlády sa chce venovať policajným platom i zastaveniu trendu postupného znižovania počtu príslušníkov polície.

Cieľom Prezídia Policajného zboru je zvýšiť počet policajtov aj zatraktívnením podmienok výkonu ich práce. „Avšak samotná realizácia navrhovaných zmien v súčasnosti nezávisí od nás, ale od možností ministerstva vnútra,“ uviedla policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová. Dodala, že od 1. júla sa znižuje veková hranica na prijímanie do služobného pomeru policajta z 21 na 18 rokov, realizuje sa postupná obmena vozového parku a modernizácia materiálno-technického vybavenia Policajného zboru. Zároveň sa spúšťa masívna náborová kampaň na vstup do Policajného zboru.

Božik poukázal tiež na otázku financovania miestnych občianskych poriadkových služieb (MOPS). Chýba podľa neho reálna kontinuita po skončení eurofondovej výzvy. Primátor Fiľakova Attila Agócs podotkol, že kontinuita projektu je skôr formálna a administratívna. „Vo väčšine obcí sa projekty buď už skončili, alebo sa skončia v nasledujúcich týždňoch a ďalšia výzva sa len očakáva,“ upozornil. Primátorka Handlovej Silvia Grúberová by privítala, keby vláda akceptovala aj zaradenie nových miest a obcí do projektu.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x