23.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Zlaté Moravce: Železničná trať Lužianky – Kozárovce na JEDEN DEŇ opäť OŽIJE

Milovníci železníc oslávia 85. výročie trate Zlaté Moravce – Lužianky a 111. výročie trate Zlaté Moravce – Kozárovce retro jazdou na trati, na ktorej je dnes už osobná doprava zrušená. Mimoriadna jazda historického vlaku sa uskutoční 20. augusta. „V deň uskutočnenia akcie si tiež pripomíname 175. výročie príchodu prvého parného vlaku na územie Slovenska,“ informovala cestovná železničná agentúra Retro Trail, ktorá podujatie organizuje.

Pri príležitosti dvoch výročí tekovsko-požitavských železníc vyrazí na trať takzvaný Calec Expres zložený z motorového vozňa 810 a prívesného vozňa 011. Historický motoráčik bol v minulosti takmer 40 rokov každodennou súčasťou týchto tratí. Historický vláčik bude premávať na trase Prievidza – Nitra – Šurany – Zlaté Moravce – Kozárovce – Jelenec – Zlaté Moravce – Topoľčianky – Zlaté Moravce – Šurany – Nitra – Prievidza.

Trať ŽSR 141 Leopoldov – Lužianky – Zlaté Moravce – Kozárovce bola z historického hľadiska rozdelená na tri úseky. Ako prvý bol koncom roku 1898 do prevádzky uvedený úsek Leopoldov – Lužianky. V úseku Zlaté Moravce – Kozárovce sa prevádzka začala v roku 1912. Ako posledný bol vybudovaný úsek Lužianky – Zlaté Moravce. Prevádzka na tomto úseku sa začala v roku 1938. Osobná doprava bola v úseku Lužianky – Kozárovce zastavená vo februári 2003.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x