25.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Žilinský Park Ľudovíta Štúra zvíťazil v súťaži Záhrada, park a detail roka 2020

Žilinský Park Ľudovíta Štúra je najkrajší na Slovensku. Podľa hovorcu mesta Žilina Vladimíra Miškovčíka o tom rozhodli záhradní a krajinní architekti v celoslovenskej súťaži Záhrada, park a detail roka 2020.
      Pripomenul, že park v mestskej časti Bôrik podstúpil od roku 2016 komplexnú rekonštrukciu, ktorá rozšírila možnosti oddychu pre všetky vekové kategórie. „Celková investícia z rozpočtu mesta bola 1,66 milióna eur a na jej významnej časti sa sumou vo výške 560.000 eur podieľala aj Nadácia Kia Slovakia. Autormi projektu revitalizácie parku boli projektantka Blanka Malá, zhotoviteľom spoločnosti TSS GRADE, a.s. a Siemens, s.r.o.,“ doplnil Miškovčík.
      Ocenenie v súťaži je podľa primátora Petra Fiabáneho skvelou správou pre všetkých Žilinčanov. „Poďakovanie patrí aj bývalému vedeniu mesta, ale najmä všetkým pracovníkom mestského úradu, projektantke i zhotoviteľovi. Ďakujem aj Nadácii Kia Slovakia, ktorá finančne prispela na realizáciu. Verím, že park bude mnoho rokov slúžiť všetkým Žilinčanom a návštevníkom nášho mesta,“ povedal primátor Žiliny.
      „Z ocenenia sa veľmi tešíme. Sme veľmi radi, že sme v spolupráci s mestom Žilina mohli prispieť ku skvalitneniu verejného priestoru pre obyvateľov,“ uviedla Nadácia Kia Slovakia.
      V parku vybudovali gabiónovú protihlukovú stenu, zrekonštruovali a rozšírili verejné osvetlenie. „Pribudol nový mobiliár (100 nových lavičiek a 13 stolov), uskutočnili sa sadové úpravy, zaviedla sa bezplatná WiFi sieť a pribudla nová fontána. Pri revitalizácii zasadili viac ako 200 stromov a 1900 kríkov. V parku sa dokončila spevnená plocha okolo sochy Ľudovíta Štúra a inštalovali sa pitné fontánky i prvky pre športovanie a zábavu. Pribudli aj ekotoalety pre psov,“ dodal hovorca mesta s tým, že park po revitalizácii znovu otvorili v novembri 2017.
      Do šiesteho ročníka podujatia Spoločnosti pre záhradnú a krajinnú tvorbu sa prihlásilo celkovo 19 diel v kategóriách záhrada, park a detail roka, uzavrel Miškovčík.

Zdroj: TASR

Foto: zilina-gallery.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články