24.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Žilinská veterinárna nemocnica začala používať špeciálny laserový skalpel

Veterinárna nemocnica v Žiline začala ako prvá na Slovensku používať špeciálny laserový skalpel. Podľa veterinárneho špecialistu na ortopédiu a chirurgiu mäkkých tkanív Martina Mitru jeho návrh a zavedenie do praxe vychádza z dlhoročných skúseností v humánnej medicíne.

Najväčšie výhody laserového skalpela sú podľa neho presnosť, jednoduchá manipulácia pri chirurgickom zákroku a najmä bezpečnosť. „Zároveň je dostatočne silný aj na odstránenie veľkých nádorov. Vysoko zaostrený laserový lúč reže čisto a presne, pričom súčasne zaceľuje lymfatické cievy a nervy. To má za následok menšie pooperačné opuchy a výrazné zníženie bolesti oproti klasickým skalpelovým procedúram,“ vysvetlil Mitra.

Žilinská veterinárna nemocnica začala používať špeciálny laserový skalpel
Foto: Ilustračné NN

„Pri použití lasera sa tkanivo vyparuje a zaceľujú sa malé krvné cievy. To znižuje krvácanie, zabezpečuje lepšiu viditeľnosť počas operácie a skracuje čas zákroku. Zníženie krvácania pri práci s laserom urýchľuje a zjednodušuje procedúru. V mnohých prípadoch nie sú potrebné žiadne stehy,“ doplnil Mitra.

Veterinárnu nemocnicu Anima Vets vybudovali veterinárni lekári, ktorí získali skúsenosti na desiatkach svetových aj domácich pracoviskách a univerzitách. Pôsobia v nej špecialisti z rôznych oblastí veterinárnej medicíny – dermatológie, ortopédie, chirurgie, onkológie či exotickej medicíny, dodal manažér komunikácie veterinárnej nemocnice Tomáš Batiz.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články