21.1 C
Nitra
streda, 26 júna, 2024

Zelenskyj oficiálne požiadal premiéra HEGERA o dodanie stíhačiek MiG-29

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok počas stretnutia s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) na samite EÚ v Bruseli oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek MiG-29 na obranu pred ruskou agresiou.

Zelenskyj oficiálne požiadal premiéra HEGERA o dodanie stíhačiek MiG-29
Volodymyr Zelenskyj vystúpil s prejavom v Európskom parlamente (foto TASR/AP)

Heger povedal, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo, informuje spravodajca TASR v Bruseli. Zelenskyj na mimoriadnom samite EÚ dostal k dispozícii štyri kolá priamych rokovaní s premiérmi a prezidentmi, ktorí boli rozdelení do štyroch skupín. Heger bol v skupine s predstaviteľmi Českej republiky, Dánska, Estónska, Fínska a Lotyšska. Zelenskyj ich podľa Hegera informoval o súčasnej situácii na Ukrajine s tým, že v najbližších týždňoch očakávajú zintenzívnenie ruskej ofenzívy.

„Požiadal o širokú pomoc. Oslovil nás ohľadom lietadiel MiG-29. Povedal som mu, že budeme o tom rokovať na domácej pôde a verejnosť bude informovaná o výsledku týchto rokovaní,“ vysvetlil. Rokovať podľa Hegera bude treba aj s Kyjevom o ďalších špecifikáciách a o prípadnom presune tejto vojenskej techniky. Do tretice pôjde o rokovania na európskej úrovni, lebo lietadlá MiG-29 by Slovensko dodalo v rámci mechanizmu EÚ, ktorý prepláca dodávky vojenskej techniky pre Ukrajinu. Podľa Hegera je akákoľvek pomoc v prospech Ukrajiny v národnom záujme Slovenska a v záujme európskej bezpečnosti. Na otázku, kedy by k dodávke lietadiel mohlo dôjsť, Heger uviedol, že to ukážu rokovania.

O Zelenského žiadosti už informoval aj dočasne povereného ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) a zdôraznil, že slovenská vláda má záujem o čo najrýchlejšie ukončenie rokovaní. Zelenskyj podľa jeho slov požiadal o dodávky vojenskej techniky aj lídrov ostatných krajín, ktorí boli v tejto skupine, a to podľa toho, čo ktorá krajina dokáže zabezpečiť. Veľký záujem mal o ťažkú vojenskú techniku a tiež muníciu, ktorej je na bojiskách nedostatok. „Jasne povedal, že potrebuje takú techniku a muníciu, ktorá dokáže chrániť ukrajinské mestá ostreľované ruskou stranou,“ uviedol Heger.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x