28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Zdražovanie prepuklo! Slovenská vláda spí, susedné štáty zakročili

Sme svedkami nekontrolovaného zvyšovania cien a zdražovania. Začalo sa to energiami, plynom a pokračuje to cenami potravín. Zvyšujú sa ceny pečiva, mlieka a mliečnych výrobkov a ďalších potravinárskych produktov. 

Mliekari v roku 2021 zvýšili reťazcom ceny v priemere o 4 až 5 percent. Čo ale spravili reťazce? Ceny pre zákazníkov zvýšili až o 15%. Obdobná situácia nastala aj u pekárov. Pekári aktuálne z dôvodu zvyšujúcich sa vstupných nákladových položiek požadujú zvýšenie cien od reťazcov o 15%. Je verejným tajomstvom, že obchodné siete sa vyjadrili, že akceptujú len 3%. Zvýšiť ceny tento rok potrebujú aj ostatní potravinári. Suroviny a energie idú hore, ich náklady na výrobu sa zvyšujú. Už teraz je potravinárom jasné, že reťazce za drahší tovar nebudú ochotné priplatiť a namiesto 15 – 20% pristúpia len ku kozmetickému preplateniu nákladov, komentuje súčasné zdražovanie poslanec za SMER -SD Richard Takáč.

Od 1. februára začne u susedov platiť NULOVÁ DPH pre potraviny

Ministerstvo pôdohospodárstva a vláda ako celok sa na situáciu len prizerá. Neprebiehajú žiadne rokovania s reťazcami, ktoré by mali pri miliardových ziskoch prejaviť kus solidarity so zákazníkmi. Počúvame len alibistické výhovorky ministra, že rokovať o cenách sa nedá. Slovensko akútne potrebuje ministra, ktorý bude tvrdo presadzovať záujmy slovenských pôdohospodárov a potravinárov. Ministra, ktorý sa postaví za stabilizovanie cien potravín pre obyvateľov Slovenska.

Okolité krajiny pritom zasiahli. Maďarsko bude od februára regulovať ceny vybraných šiestich potravín. Rovnako od februára bude v Poľsku platiť nulová DPH na potraviny. Nehovoriac o znížení poľskej DPH na benzín a diesel z 23 % na 8 %, vďaka čomu by mali mať lacnejšie pohonné hmoty v prepočte o 15 centov na liter. Dočasné zníženie DPH má zmierniť vplyv vysokej inflácie na financie domácností.

Maďarská vláda rozhodla o REGULÁCII cien potravín

Už pri prvých správach o zvyšovaní cien na svetových trhoch strana SMER – sociálna demokracia vládu varovala. Od začiatku sme v parlamente chceli hovoriť o krokoch, ktoré treba podniknúť, ktoré má vláda pripravené, chceli sme vedieť aké majú plány. Dnes je jasné, že plány nemali žiadne a slovenským pôdohospodárom a potravinárom ostane jediné – prizerať sa, ako ich cezhraničná konkurencia získava od vlády podporu.

Niekoľko mesiacov strana SMER – SD navrhuje znížiť DPH na vybrané potraviny. Zelenú naftu aj pre potravinárov, zvýhodnené úvery cez Slovenskú záručnú rozvojovú banku, zníženie cien energií, úpravu daňovo odvodového zaťaženia. A kým my navrhujeme riešenia, slovenská vláda sa potravinárom stavia chrbtom. Potvrdzuje to minimálna, takmer žiadna covidová pomoc či dokonca obrovská nula v pláne obnovy pre agrorezort.

Slovákom v niektorých prihraničných okresoch sa už dnes oplatí vycestovať za nákupmi za hranice. Nečinnosťou vlády a ministerstva pôdohospodárstva sa nákupná turistika rozšíri aj do hlbších častí Slovenska. Okrem lacnejších potravín si totiž v Maďarsku či Poľsku natankujú aj lacnejšie palivo.

Zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články