30.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Halóo, hľadá sa župan!

S úžasom som si vypočula (pretože video), že primátor Nitry robí výberové konanie na župana. Namiesto toho, aby sa akútne začal venovať problémom Nitry a vnímať problémy nielen voličov tímu Hattas, ale aj tých ostatných, ktorý v tomto meste žijú.

Ten primátor, ktorý v posledných komunálnych voľbách získal v meste, ktoré má cca 76 000 obyvateľov 12 385 hlasov. (Jozef Dvonč v roku 2010 získal 14 080, v roku 2014 10 990 a v roku 2018 6453 hlasov).

Milan Belica k iniciatíve Hattasa: Akú má súčasný primátor istotu, že bude aj naďalej primátorom?

Ako povedal, podľa neho potrebuje Nitriansky kraj predsedu, ktorý bude mať víziu. Ja si myslím, že vízia nestačí, mal by mať minimálne víziu vízií. Ak takého nájde, postaví sa za neho on a jeho tím. Ktorý? Ten, o ktorom po voľbách počuť ani slovo, pokiaľ nejde o propagáciu? Ten tím, ktorý sa zásadne k ničomu verejne nevyjadruje, v ktorom sú ľudia, o ktorých nepočuť, nevidno ich a pozrieť či vypočuť si ich môžete hádam na mestskom zastupiteľstve?

V tom konkurze na župana mi uniklo podstatné: Má to byť kandidát nezávislý, jednostraník, dvojstraník, alebo kandidát pripravený na preskok zo strany do strany?

Má to byť kandidát zameraný na krajské mesto (ako vyplýva z primátorovho videa), alebo sa môže vo voľnom čase venovať aj potrebám obyvateľov malinkej obci na juhu Slovenska?

Celkom som sa pousmiala pri vete, že to má byť kandidát, o ktorom sa nebude rozhodovať za dverami straníckych centrál. Akoby primátor zabudol, ako prišiel, kam odišiel a kde skončil. Mimochodom, s podporou ktorej politickej strany bude kandidovať v tohtoročných voľbách on? Alebo, že by sa stal opäť nezávislým? Možno už nebude kandidovať do volieb parlamentných… Ktovie.

Marek HATTAS: Otázky bez odpovedí (Kvôli pracovnej vyťaženosti pána primátora a prebiehajúcim dovolenkám sa nám rozhovor nepodarí uskutočniť)

Výzva primátora, ktorý hľadá župana, ma skutočne dostala. Je to taká novinka, že by sa mala stať povinnou vo všetkých slovenských krajoch. A možno by sme mali zrušiť kraje a nechať všetko na primátoroch. No nebolo by vhodné aj primátorov konečne vymeniť za profesionálov? Samospráva je zastaraná, konkurzy z ľudu by boli objektívne a politicky nezaťažené.

Ale, ako Hattasovi odkázal samotný župan Belica, ešte stále vo voľbách rozhodujú voliči a každý sa slobodne môže rozhodnúť, či sa o mandát voličov bude uchádzať, alebo nie. A rozhodneme len my, koho a kam si zvolíme.

Možno sme zle volili v posledných komunálnych voľbách, hoci to vyzeralo nádejne, ale ruku na srdce, čo sa v Nitre zmenilo za posledné tri roky, okrem toho, že si mesto pobralo rôzne úvery a dokázalo vylepšiť svoj facebookový profil? Áno, strihali sa tu pásky za prítomnosti fotografov, ale dokončovali sa predovšetkým investičné akcie po predchádzajúcom vedení mesta, za ktoré, mimochodom, súčasný primátor ani nepoďakoval. Nie nadarmo sa hovorí, víťaz berie všetko.

Páska sa strihala aj pri otvorení mimoúrovňovej križovatky na Šindolke, ktorú, pripomeňme si, primátor vlastne ani nechcel.

Svet nie je čiernobiely, a hoci si o bývalom primátorovi Dvončovi môžeme myslieť čokoľvek, predsa len pre toto mesto niečo urobil, či sa to niekomu páči, alebo nie.

S týmto súvisí daľší nápad súčasného primátora, ktorý chce presadiť, aby v komunálnych voľbách mohli kandidovať nezávislí kandidáti pod rúškom rôznych neformálnych združení. Znie to zaujímavo, ale dôvod je pravdepodobne len jeden, aby sme vedeli na kandidátke zakrúžkovať „správnych“ teda našich ľudí. Ale úprimne, kandidovať ako nezávislý môže ktokoľvek! Možno by bol užitočnejší nápad presadiť, aby tým, ktorí ako nezávislí kandidovať chcú, stačilo napríklad 50 podpisov na podporu kandidátky a nie 500 ako teraz. A to by sme videli, čo by sa v meste udialo!

Halóo, hľadá sa župan!

V každom prípade sa súčasný župan nedal a primátorovi odkázal svoje. Teda to, že táto Hattasova iniciatíva je poľutovaniahodná a úbohá a pripomenul mu, že predsedovia samosprávnych krajov sa nevyberajú, ale v súlade so zákonom sa volia.

Určite si ich nevyberajú poslanci parlamentu či primátori vo vlastných konkurzoch.

A možno by mal nitriansky primátor skúsiť kandidovať na krajského župana sám.

Zabil by dve muchy jednou ranou, ako sa hovorí 🙂

Hena Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články