16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Zdražovanie: Minimálne sociálne odvody pre SZČO od januára stúpnu takmer o 13 eur mesačne

Minimálne sociálne odvody pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) od začiatku budúceho roka stúpnu o 12,94 eura na 200,72 eura mesačne.

SZČO poslednýkrát za december tohto roka najneskôr do 9. januára budúceho roka zaplatí minimálne poistné na sociálne poistenie v sume 187,78 eura, za január budúceho roka najneskôr do 8. februára však už Sociálnej poisťovni uhradí najmenej 200,72 eura. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

Zdražovanie: Minimálne sociálne odvody pre SZČO od januára stúpnu takmer o 13 eur mesačne
Vyššie minimálne sociálne odvody SZČO prvýkrát zaplatia za január budúceho roka. foto ilustračné

Zvýšenie sociálnych odvodov sa týka nielen tých SZČO, ktoré do poisťovne uhrádzajú minimálne sociálne odvody, ale aj tých, ktorých mesačné odvody sú nižšie ako 200,72 eura.

Ak teda živnostník aktuálne platí poistné do Sociálnej poisťovne napríklad 195 eur mesačne, za obdobie od 1. januára budúceho roka bude platiť poistné z nového minimálneho základu, a to vo výške 200,72 eura. Vyššie minimálne sociálne odvody SZČO prvýkrát zaplatia za január budúceho roka, a to najneskôr do 8. februára budúceho roka a naposledy za december budúceho roka najneskôr do 8. januára 2024. „Informáciu o novej výške poistného dostanú SZČO počas januára 2023 zo Sociálnej poisťovne listom alebo do e-schránky, ak ju majú aktivovanú,“ uviedla v tlačovej správe Sociálna poisťovňa.

Najnižšie možné sociálne odvody sa pre SZČO na rok 2023 zvýšia vzhľadom na to, že priemerná hrubá mzda na Slovensku podľa Štatistického úradu SR v roku 2021 medziročne stúpla o 6,8 % na 1 211 eur. Minimálny vymeriavací základ pre SZČO na platenie odvodov je totiž naviazaný na vývoj priemerných hrubých zárobkov zamestnancov, a preto sa od začiatku januára budúceho roka upraví smerom nahor takisto o 6,8 %, a to z aktuálnych 566,50 eura na 605,50 eura.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články