10.4 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Zdravotná sestrička z videa existuje. Nie je HOAX (reportáž)

Česká reportérka Ivana Svobodová z týždenníka Respekt nedávno navštívila ženu, o ktorej portál manipulátori.cz tvrdil, že nikdy v Brne nepracovala a mali informácie, že mohla pracovať v Anglicku ako nižší zdravotnícky personál. Táto reportáž ma zaujala, pretože spomínané video komentovala aj slovenská polícia na fb stránke Hoaxy a podvody. So súhlasom redakcie a autorky vám ponúkam skrátenú verziu spomínaného článku.

Kto je teda v skutočnosti Petra Fajmonová Rédová?

Zdravotná sestrička z videa existuje. Nie je HOAX (reportáž)

Petra Fajmonová Rédová vo svojich videách na facebooku varovala pred vakcínami proti covid 19, nabádala na nenosenie rúšok, a bolo jasné, že ide o ďalšiu z davu nespokojných Čechov, ktorí sa nechcú dať očkovať a neveria systému.

Petrine video si najskôr podala stránka manipulatori.cz. Zaujalo ich video, v ktorom Petra hovorila o tom, že vakcíny vytvárajú mutácie vírusu, a že čím viac dávok človek v sebe má, tým viac bude chorý. Spomínaný protikonšpiračný veb si všímal popis videa, teda, že v ňom vystupuje zdravotné sestra z brnenskej jednotky intenzívnej starostlivosti, no keď túto informáciu v nemocnici v Brne overovali, dozvedeli sa, že žiadna Petra Fajmonová Rédová u ich nepracuje, a že spomínaná pani je známa dezinformátorka.

„Hovoria o mne, že som dezinformátorka, no dezinformátori sú oni,“ povedala Petra reportérke, ktorá ju navštívila doma, v Brne. Tam žije so svojou rodinou, manželom a dvoma školopovinnými deťmi. Ako povedala, nikdy o sebe netvrdila, že pracuje v brnenskej nemocnici, jednoducho to niekto k spomínanému videu dopísal. Zároveň však predložila potvrdenia, že je zamestnaná na neurologickej klinike v Londýne. Tam pracuje už od roku 2000 a postúpila už do funkcie vrchnej sestry na jednotku kritickej intenzívnej starostlivosti. Toto všetko si reportérka overila. Manažérka londýnskej nemocnice jej skutočne totožnosť Petry potvrdila.

Zdravotná sestrička z videa existuje. Nie je HOAX (reportáž)
www.respekt.cz

Najala si právnika

Petra je nahnevaná, že sa o nej píše ako o klamárke, pretože prevádzkuje ešte eshop, v ktorom predáva kozmetické výrobky ruskej firmy Faberlic, ktorá patrí zakladateľovi ruskej parlamentnej strany Noví ľudia Alexejovi Nachajevovi. Po tom, čo sa udialo, jej obchod zaplavili falošné objednávky a hrozilo, že bude platiť sama poštovné, objednávky všetky stornovala. „Takto sa bojuje proti údajným dezinformáciám – skutočnými dezinformáciami,“ povedala reportérka sestrička Fajmonová Rédová. Dodala, že šéfredaktora portálu manipulátori.cz bude žalovať, najala si už právnika.

Na otázku, či by nemala žalovať toho, kto k videu vyrobil popis, že je sestrička z Brna, reagovala, že ten, kto to urobil, zrejme vychádzal z toho, že v Brne býva, tak tam teda aj pracuje.  Ale šéfredaktor portálu jej mohol aspoň zavolať a overiť si to, keď chcel o nej písať, dodala.

O svojom živote prezradila to, ako sa do Londýna dostala a ako jej nemocnica zaplatila bakalárske štúdium. Hovorí, že aj ona videla ľudí umierať na covid 19, a chorobu nepopiera. „Ja viem, že covid existuje. A zároveň tiež viem, že súčasné vakcíny sú škodlivé. A to som sa dokonca sama chcela nechať spočiatku zaočkovať,“ povedala reportérke.  Známa z nemocnice jej však  zavolala, nech sa s tým radšej neponáhľa, pretože nemocnica prijala dvoch ľudí, ktorí mali po vakcíne problémy.

Práve to ju presvedčilo, aby si na internete začala vyhľadávať informácie o očkovaní. „Spojila som sa s ďalšími zdravotníkmi, je nás naozaj veľa, lekári a zdravotné sestry. Ľudia mi píšu, čo všetko sa okolo covidu deje,“ dodala.

Opisuje správy o tom, ako nemocnice presúvali pacientov, keď prišli o covide do nemocnice referovať novinári, aby to vyzeralo, že sú covidové oddelenia plné, ako sa naoko strácajú pitevné správy, aby nebolo vidno, že človeka vôbec nepitvali, iba ho rovno vyhlásili za obeť covidu.

To, že by sa mohla mýliť, si nepripúšťa. „Viem to od skutočných, živých ľudí. Nie od novinárov, ktorí sú podplatení,“ povedala Petra. Na otázku reportérky, či je teda podplatená aj ona, keď vidí tie počty mŕtvych a to, že na JIS končia najmä neočkovaní ľudia, Petra zareagovala krátko: „To ja neviem, to sa spýtajte seba. A možno, že ste  tomu len uverili.“ Ona totiž dobre vie, že to s tými počtami na JIS pravda nie je. „Vláda klame, nemocnice klamú, tie čísla nie sú pravé. Hovoria mi to ľudia zo zdravotníctva, z nemocníc,“ pokrčí ramenami. S tými ľuďmi sa zoznámila cez rôzne fóra. A dodá, že práve tieto „klamstvá“, ktoré covidovú  situáciu a vakcíny sprevádzajú, prispeli podľa nej k rozloženiu spoločnosti, k nedôvere v štát a v konečnom dôsledku aj k zlým vzťahom medzi očkovanými a neočkovanými.

Petra hovorí aj o tom, ako sa sama v nemocnici riadne testuje a dodá, že aj chápe, prečo je to dôležité. Kritizuje, že to očkovaní nemusia, a to je práve nelogickosť toho celého.

„Keď sa už o mne píše ako o dezinformátorke, je dobré si pripomenúť, že rovnako bol označovaný na začiatku každý, kto naznačil, že vírus bol vo Vu-chane vyrobený umelo. A teraz sa už o tom otvorene hovorí ako o pravdepodobnej možnosti,“ dodala.

Je za tým novinárka?

Deň po návšteve reportérky z týždenníka Respekt sa na facebooku Petry objavilo nové video. Na novom profile, pretože ten starý bol zablokovaný.  „Mala som doma návštevu, jednu redaktorku, ona odišla a zrazu mi padol Facebook, neviem, či to má súvislosť,“ hovorí vo videu.

Redaktorka jej teda položí logickú otázku: Naozaj si myslí, že návšteva novinárky spôsobila, že je zmizol profil na sociálnej sieti? „To neviem, to mi povedzte vy,“ zareagovala Petra zo školenia, na ktorom sa s inými učila analyzovať krv pod mikroskopom pod vedením ruského lekára Nikolaja Tsirelnikova.

Celú reportáž JAKO TENKRÁT VE WU-CHANU od autorky Ivany Svobodovej v pôvodnom znení si prečítajte na respekt.cz.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články