21.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Zázračný vitamín D: Koľko ho treba užívať, aby sme znížili riziko covidu?

Obézni potrebujú 15 000 IU vit D3 denne – experti zverejnili ako rýchlo zvýšiť jeho hladinu

Aby ste mali ľahký priebeh covidu, odporúča tím Dr. Marika, ktorý je tvorcom úspešného protokolu prevencie a liečby Covidu známeho pod názvom IMASK a MATH+ užívať vitamín D3 celú dobu, čo ho naše telo nemá ako vyprodukovať v koži zo slnka, informuje Centrum pre bioetickú reformu na svojich stránkach.

Kým doteraz odporúčali ako prevenciu 3 000 IU denne, nedávno zverejnili dávkovanie pred dosiahnutie dostatočnej hladine vitamínu D3 v krvi, ktoré sa líši podľa hmotnosti, BMI (body mass indexu) ale aj nateraz dosiahnutej hladiny vitamínu D3 v krvi. To znamená, že pre bežného človeka, ktorý nemá podváhu, je 3 000 IU denne úplne nedostatočná dávka. Pre neobezných sa odporúča pre dlhodobé udržanie hladiny vitamínu D3 5 000 až 7 000 IU denne, kým obezní potrebujú 9 000 až 15 000 IU denne, ak nepoznajú svoju hladinu. Morbídne obezní až 30 000IU denne.

VITAMÍN D má silný preventívny aj LIEČEBNÝ ÚČINOK nielen pri Covide, ale i mnohých iných chorobách, tvrdí doktor Mesík

Najistejšie je poznať hladinu vitamínu D3 a podľa toho dávkovať vitamín. K tomu slúži prvá tabuľka, ktorá odporúča úvodnú dávku až v stovkách tisícoch IU a potom pravidelnú dávku niekoľkokrát za týždeň po 50 000IU, aby sa hladina vitamínu D3 rýchlo zvýšila v priebehu pár týždňov. Ide o bežne dostupný vitamín D3, nazývaný aj cholecalciferol.

Dostatočná hladina pre stretnutie s koronavírusom, ktorá priam zaručuje ľahký až mierny priebeh, je 50ng/ml vitamínu D3 v krvi. Tí s najnižšou hladinou, ktorí doteraz neužívali D3 a koronavírus ich zatiaľ obchádzal, potrebujú rýchlo zvýšiť hladinu vitamínu D3, lebo s omikronom sa skôr či neskôr naisto stretnú. Dobré je, aby poznali svoju hladinu, ktorú je možné si dať hocikde dnes otestovať. Dokonca ak sú rizikoví alebo starí, mali by žiadať od svojho lekára – takýto test prepláca poisťovňa.

tab. 1
tab 2

Zdroj: So súhlasom CBR Europe

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články