14.2 C
Nitra
utorok, 27 februára, 2024

Zamestnávatelia: Poslanci parlamentu prichádzajú s návrhmi zákonov, ktoré majú negatívny vplyv na podnikateľské prostredie

Zamestnávatelia opustili tripartitu. Informoval o tom minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Dôvodom je schválenie novely Zákonníka práce. Hospodárska a sociálna rada mala v pondelok rokovať poslednýkrát v tomto roku. Okrem iného sa mala venovať urgentnému riešeniu energetickej krízy v ambulantnom sektore, zastropovaniu cien elektrickej energie pre železničný sektor ale aj návrhom pomoci pre podniky od začiatku budúceho roka.

„V úvode tripartity Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení v zastúpení zástupcov zamestnávateľov vyjadrila nespokojnosť so schválením zmien v Zákonníku práce týkajúcich sa zvýšenia mzdových zvýhodnení, teda príplatkov ku mzde napríklad za nočné, prácu v sobotu alebo v nedeľu. Predloženie opozičného poslaneckého návrhu na rokovanie parlamentu a jeho schválenie považujú zamestnávatelia za porušenie sociálneho dialógu,“ uviedol Krajniak.

Zamestnávatelia: Poslanci parlamentu prichádzajú s návrhmi zákonov, ktoré majú negatívny vplyv na podnikateľské prostredie

Zástupcovia zamestnávateľov následne odmietli pokračovať v rokovaní a rokovaciu miestnosť opustili. „Dôsledkom toho bolo rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR ukončené,“ dodal minister. Ako zdôraznil, má záujem na pokračovaní sociálneho dialógu a preto bude iniciovať stretnutie zástupcov zamestnávateľov s premiérom Eduardom Hegerom a ďalšími členmi vlády, na ktorom by chcel vytvoriť podmienky na ďalšiu spoluprácu.

Krajniak poukázal, že na jeho návrh bolo zvýšenie príplatkov ku mzde zamestnancov už v októbri prerokované na mimoriadnom stretnutí všetkých sociálnych partnerov, a to napriek tomu, že išlo o opozičný poslanecký návrh, a nie vládny návrh zákona. Rovnako bol tento opozičný návrh prediskutovaný aj na plenárnom zasadnutí tripartity. Predstavitelia vlády podľa neho informovali zástupcov zamestnávateľov, že v predloženej podobe návrh nebude v parlamente schválený, čo aj zodpovedá realite.

Novela Zákonníka práce bola napokon schválená po zapracovaní pozmeňujúceho návrhu, ktorý z nej vypustil úpravu stupňov minimálnej mzdy a namiesto účinnosti od začiatku budúceho roka posunul účinnosť na 1. júna 2023. „Schválený návrh zákona po zapracovaní tohto pozmeňujúceho návrhu považujem za kompromisný, pretože oproti pôvodnému opozičnému návrhu znižuje náklady zamestnávateľov v roku 2023,“ uzavrel Krajniak.

Samotní zamestnávatelia v tlačovej správe konštatovali, že opustením dnešného rokovania tripartity chceli vyjadriť zásadný nesúhlas s obchádzaním sociálneho dialógu. „Hospodárska a sociálna rada SR je najvyššie fórum sociálnych partnerov, ktoré však v súčasnosti neplní svoj účel. Poslanci parlamentu prichádzajú s návrhmi zákonov, ktoré sú často pripravované príslušnými ministerstvami, pričom okrem toho, že majú výrazný negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, cielene obchádzajú štandardný legislatívny proces,“ uviedli.

Schválenie uvedenej novely Zákonníka práce označili ako „poslednú kvapku“. „V snahe nájsť kompromis v danej téme sme navrhovali, aby boli zvýšené príplatky minimálne oslobodené od odvodov na strane zamestnávateľa i zamestnanca. Podľa nášho návrhu mohli ľudia dostať viac a firmy nemuseli byť zaťažené a náklady prenášať do spotrebiteľských cien. Poslanci na naše odborné pripomienky neprihliadali a prijali verziu, z ktorej viac ako ľudia profituje štát,“ odkázali.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články