16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Zamestnanci U. S. Steel Košice pochodovali mestom, nechcú predĺžiť pracovný čas

Stovky zamestnancov oceliarní U. S. Steel v pondelok popoludní pochodovali v centre Košíc. Podporiť tým chceli kolektívnych vyjednávačov v hutníckom podniku, ktorí s vedením oceliarní rokujú o dodatku k platnej kolektívnej zmluve. Hlavným sporom je otázka týždenného pracovného času.
      Návrh znenia dodatku č. 1 ku kolektívnej zmluve z minulého roka pripravila Rada odborov Odborového zväzu (OZ) KOVO U. S. Steel Košice v zhode s ďalšou odborovou organizáciou pôsobiacou v podniku – OZ Nezávislé kresťanské odbory Slovenska (NKOS). Podľa odborárov sú v návrhu dodatku ťažiskové tri piliere, okrem pracovného času sú to aj mzdy a zamestnanosť. Ako povedal predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga, v niektorých oblastiach sa už priblížili k dohode. „Dôležité je, ako budeme ďalej rokovať o týždennom pracovnom čase,“ povedal s tým, že chcú zachovať týždenný pracovný čas v rozsahu 35,5 hodiny, ako je ukotvené v kolektívnej zmluve, ktorej platnosť vyprší 31. marca 2024.
      „Zamestnanci chcú byť zároveň ocenení v tarifách, osobnom hodnotení a v ďalších benefitoch, pretože našej spoločnosti sa tento rok enormne darí,“ dodal. Pripomenul, že v štrajkovej pohotovosti sú 42. deň. Samotný štrajk je podľa jeho slov krajnou možnosťou. „Ak bude treba, tak to využijeme – v prospech zamestnancov,“ dodal Varga.
      „Rokujeme ďalej a veríme, že sa dohodneme,” uviedol v reakcii pre TASR hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.
      Štrajkovú pohotovosť v najväčšom hutníckom podniku na Slovensku vyhlásil Výbor Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice 22. júna. Dôvodom bolo, že ani po piatich kolách kolektívneho vyjednávania o znení dodatku sa nepodarilo so zamestnávateľom nájsť spoločnú dohodu. V júli pokračovalo kolektívne vyjednávania ďalšími dvoma kolami už za účasti sprostredkovateľa.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články