18.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Zamestnanci spoločnosti Google, ktorí pracujú z domu, môžu prísť o časť peňazí

Zamestnanci spoločnosti Google, ktorí pred pandémiou nového koronavírusu pracovali v jednej kancelárii, môžu mať rozdielne príjmy. Môžu totiž prísť o časť peňazí, ak si zvolia natrvalo prácu z domu. Zvlášť tí, čo dochádzajú z väčšej vzdialenosti. Dôvodom sú zmeny pri výpočte kompenzácií. Ide o experiment v Silicon Valley, ktorý často určuje trendy pre ostatných veľkých zamestnávateľov.
      Facebook a Twitter tiež znižujú finančné príspevky pre tzv. vzdialených zamestnancov, ktorí sa sťahujú do menej drahých regiónov. Aj menšie spoločnosti vrátane Reddit a Zillow prešli na tzv. lokalizačné mzdové modely.
      Internetový vyhľadávač Google, ktorý vlastní spoločnosť Alphabet, ponúkol zamestnancom kalkulačku, ktorá im umožní vidieť vplyv lokality na ich príjmy. V praxi tak môžu niektorí zamestnanci, najmä tí, ktorí dochádzali do práce z väčšej diaľky, prísť o časť peňazí bez zmeny adresy.
      „Naše kompenzačné balíčky boli vždy určované na základe lokality. A vždy platíme hornú hranicu príjmu na miestnom trhu podľa toho, kde zamestnanec pracuje,“ povedal hovorca spoločnosti Google s tým, že plat sa bude líšiť v závislosti od mesta a štátu.

Zamestnanci spoločnosti Google, ktorí pracujú z domu, môžu prísť o časť peňazí
Foto: Archív


      Jeden zamestnanec spoločnosti Google, ktorý pre obavy z odvetných opatrení chcel zostať v anonymite, pred pandémiou dochádzal do kancelárie v Seattli z blízkeho okresu. Podľa kalkulačky Google pri práci z domu vzhľadom na lokalitu pravdepodobne príde o 10 % z príjmu. Nástroj na určovanie mzdy na základe lokality bol spustený v júni.
      Tento zamestnanec zvažoval prácu na diaľku, ale napriek dvojhodinovému dochádzaniu sa rozhodol pokračovať v kancelárii. Predpokladaná redukcia jeho príjmu totiž zodpovedá sume, ktorú dostal pri poslednom povýšení. Ako dodal, tvrdo pracoval, aby postúpil v kariére a získal lepší plat. Pri práci z domu by všetka jeho snaha vyšla nazmar.
      Jake Rosenfeld, profesor sociológie na Washingtonskej univerzite v St. Louis, ktorý skúma spôsob určovania miezd, uviedol, že štruktúra platov spoločnosti Google vyvoláva poplach v súvislosti s tým, kto bude tieto dôsledky pociťovať najakútnejšie, a to vrátane rodín.
      „Je jasné, že Google to nemusí robiť,“ povedal Rosenfeld. Pripomenul, že Google doposiaľ vyplácal týmto zamestnancom plnú mzdu. Problém tak nie je v tom, že si nemôže dovoliť pokračovať v tom, aj keby pracovali z domu.
      Podľa návrhu internej kalkulačky zamestnanec žijúci v Stamforde v Connecticute, hodinu vlakom z New Yorku, by mal o 15 % nižšiu mzdu, ak by pracoval z domu, zatiaľ čo kolega z tej istej kancelárie žijúci v New York City by nevidel žiadne škrty pri práci z domu. Návrh kalkulačky ukázal 5 % až 10 % rozdiely v oblastiach Seattle, Boston a San Francisco.
      Niektorí zamestnanci Google hovoria o znížení platov až o 25 %, ak odídu zo San Francisca do podobne drahého regiónu, ako je napríklad Lake Tahoe.
      Google údajne pri kalkulačke používa metropolitné štatistické oblasti (U.S. Census Bureau statistical areas, CBSA).

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články