27.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Zahraničné médiá otvorene píšu o zneužívaní trestného práva na Slovensku v boji proti opozícii

Robert Fico informoval o posunoch, ku ktorým dochádza aj na medzinárodnej úrovni pri posudzovaní situácie na území Slovenska. „Veľmi vítam, že sa objavujú ďalší a ďalší obhajcovia, ktorí popisujú zvrhlosti, ktoré páchajú vyšetrovatelia NAKA, prokurátori špeciálnej prokuratúry a niektorí sudcovia najvyššieho súdu na ich klientoch. Oceňujem a dávam do pozornosti slovenskej verejnosti vystúpenie obhajcov bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Tieto vystúpenia obhajcov potvrdzujú, ako sa obchodovalo s kajúcnikmi, čo im všetko bolo ponúkané. Vítam iniciatívu obhajcov okolo ďalej uväzneného doktora Zoroslava Kollára, vystúpenia ktoré poukazujú na totálnu zaujatosť špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Toto všetko potvrdzuje, že nemôžeme hovoriť o individuálnych zlyhaniach, ale musíme v tejto situácii hovoriť o systéme zneužívania trestného práva na politické ciele,“ povedal Robert Fico.

JUDr. Va­léria Haš­čá­ko­vá ku kauze ARPÁŠ: Komu zvonia do väzby?

Ďalej uviedol, že má k dispozícii rešerš portálov v rámci Európskej únie, ktoré sa venujú problematike EÚ ako takej. Objavujú sa články typu že koalícia vzhľadom na zlé volebné preferencie urobí všetko pre to, aby sa vyhla predčasným voľbám, pričom existujú obavy, že slovenský trestný systém bude slúžiť ako zbraň na likvidáciu opozície. D. Lipšic tvrdil, že Slovensko dosiahlo v potláčaní kriminality za posledný rok väčší pokrok, ako za predchádzajúcich 30 rokov. Významný európsky portál však upozorňuje, že mnohé z týchto káuz vyvolávajú pochybnosti o nezávislosti slovenského súdnictva a samotný D. Lipšic je jedným z najväčších varovných signálov, ktorý môže podkopať celú protikorupčnú kampaň. Alebo úzke väzby D. Lipšica na prominentné osoby v rezorte spravodlivosti, slovenských bezpečnostných službách a vo vláde vyvolali otázku o jeho schopnosti vykonávať funkciu nestranného prokurátora. Vládna protikorupčná agenda sa čoraz viac javí ako politická čistka predstaviteľov opozície.

Sudca Peter Šamko otvára tabu: Čo je vy­šet­ro­va­cia me­tó­da „pre­pa­rá­cie“ ob­vi­ne­né­ho a ako sa v praxi vy­uží­va?

Je začaté trestné konanie vo veci zneužívania právomoci verejného činiteľa vo vzťahu k ministerstvu práce, kde je vážne podozrenie, že ministerstvo práce pod vedením ministra M. Krajniaka si pre D. Lipšica vymyslelo funkciu, aby mohol dostať bezpečnostnú previerku na „prísne tajné“, čo bolo podmienkou, aby mohol kandidovať na špeciálneho prokurátora. „Oznamujem vám, že podávame oficiálny podnet na Národný bezpečnostný úrad, aby sa okamžite začal zaoberať previerkou Daniela Lipšica, pretože už v samotnom trestnom konaní, ktoré bolo začaté sa konštatuje, že Daniel Lipšic nesplnil žiadnu zákonnú podmienku na to, aby mohol dostať bezpečnostnú previerku tohto typu, lebo funkcia na ministerstve práce bola pre neho vymyslená,“ uviedol Robert Fico.

Tiež reagoval na riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Ten odpovedal na neverejnom zasadnutí Národnej rady (NR) SR, keď sa ho pýtali, či všetko to, čo hovorí vo svojej správe o ovplyvňovaní trestných konaní, je pravda. Vtedy povedal, že má všetko zadokumentované procesnými dôkazmi a okamžite použiteľné v konaní. Preto Robert Fico vyzval riaditeľa SIS Aláča, aby pustil do obehu všetky dôkazy, ktoré má.

Predseda SMERu – SD Robert Fico tiež reagoval na generálneho prokurátora Maroša Žilinku, kedy ho predseda vlády E. Heger vyzval, aby sa ohradil voči tomu, že ho opozícia využíva ako svoj štít v špinavej politickej práci. „Pokiaľ viem, pomohol V. Pčolinskému, to naozaj nie je náš človek. Pokiaľ viem, pomohol M. Tódovej na základe paragrafu 363, ale zatiaľ nevidíme žiadne iné rozhodnutia, ktoré by sa týkali opozície. Tak o čom to rozpráva pán Heger?“, pýta sa na záver Robert Fico.

YouTube video

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články