12.6 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

Zachraňujú knihy

Miroslava Varáčková je známa a obľúbená spisovateľka, najmä žánru young adult. S príchodom pandémie kovidu sa však začala venovať okrem písania aj niečomu inému. Možno ste si aj vy všimli na sociálny sieťach profil Zachráň knihu. Mirka stála pri jeho počiatkoch.

Zachraňujú knihy
Miroslava Varáčková, foto FB

Čo sa skrýva pod názvom Zachráň knihu?

Zoskupenie súčasných slovenských autorov, ktorí sa snažia dostať do povedomia domácu tvorbu, podporiť čítanie a priniesť rôzne aktivity, čo majú za cieľ zábavnou formou priblížiť slovenskú literatúru a vzbudiť záujem o knihy.

Prečo a ako vznikla táto iniciatíva?

Vznikla na jar minulého roku, keď vypukla pandémia a bol vyhlásený prvý lockdown. Kníhkupci aj vydavatelia avizovali veľmi zlú situáciu na knižnom trhu, tak sme sa dali dokopy a založili iniciatívu, aby sme pomohli udržať túto časť našej kultúry nad vodou. Oslovili sme aj priamo vydavateľstvá a kníhkupcov, spojili sme sa a za pochodu sme vymýšľali rôzne akcie a aktivity, ktoré postupne získavali čoraz väčšiu a hlavne pozitívnu odozvu.

Kto stojí za nápadom a celou iniciatívou?

Nápad bol môj, ale o väčšine aktivít sa dohadujeme spoločne. Keďže naše hlavné pôsobiská sú teraz, pochopiteľne, sociálne siete, rozdelili sme si administrátorstvo. Na Facebooku sa o príspevky a komunikáciu s čitateľmi stará prevažne Monika Macháčková, Instagram som si vzala ja, webovú stránku a YouTube kanál spravuje môj syn Matej… Veľa autorov prikladá ruku k dielu, za čo som veľmi vďačná.

Ktorí autori sú  v ZK združení?

Zoznam autorov, vydavateľov a kníhkupcov zapojených v iniciatíve je zverejnený na webe zachranknihu.sk a na našej facebookovej stránke. Menovite môžem v rýchlosti spomenúť napríklad Moniku Macháčkovú, Janu Pronskú, Petra Šlosera, Ľubomíra Feldeka, Zuzanu Csontosovú, Juraja Thala, Petra Opeta, Michaelu Hajdukovú… je nás veľa a nerada by som na niekoho zabudla, tak naozaj iba takto námatkovo.

Aké aktivity podnikáte?

Ponúkame tipy na knihy, uverejňujeme pikošky o autoroch, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou nedočítajú nikde inde, formou krátkych rozhovorov nazeráme do súkromia autorov, vymýšľame kvízy a súťaže, aktuálne sú každý štvrtok o 18.00 online besedy vysielané naživo na našom instagramovom účte, zapojili sme čitateľov a knižných blogerov do spoločných videí ako knižná reťaz, knižná podávačka, knižná skladačky a podobne. Snažíme sa prinášať stále niečo nové a zaujímavé, aby sme nestratili priazeň čitateľov a mali ich čím osloviť. Je to zábava aj pre nás. Nachádzame v sebe nové schopnosti a učíme sa prežiť v čase sociálnych sietí, digitálnej komunikácie a v krízových situáciách.

Ako vás prijala verejnosť, všimli ste, že existujete, zapájali sa do aktivít?

Verejnosť nás, chvalabohu, prijala veľmi pozitívne. Prekvapilo ma, ako rýchlo a s akým nadšením nás ľudia začali sledovať, komunikovať s nami, zapájať sa, posielať fotky, kupovať knihy, ktoré im odporúčame. Zrejme nik z nás nečakal, akou silou vieme zapôsobiť práve cez sociálne siete a že naša činnosť môže mať až takéto dosahy.

Ktoré akcie  boli najúspešnejšie?

Z aktivít sú najúspešnejšie a najobľúbenejšie práve zaujímavosti o autoroch nazvané Vedeli ste, že… kvízy a súťaže. Ľudia radi súťažia a ešte radšej vyhrávajú, tak prečo im to nedopriať J

Splnili sa vaše predstavy o tom, ako by ZK malo fungovať?

Áno. Moje očakávania sú prevýšené skutočnou odozvou. Musím však priznať, že niekedy s Monikou a Matejom nestíhame všetko, čo by sme chceli, a tak by som prijala trochu viac pomoci s niektorými vecami zo strany ďalších autorov, predovšetkým s tými technickými. Ale chápem, že všetci máme aj bez toho dosť vlastných starostí, takže som v konečnom dôsledku rada, že je to tak, ako je, a že vôbec fungujeme.

Zachraňujú knihy
Zachráň knihu, foto FB

Čo sa deje v ZK teraz aktuálne?

Pripravujeme nové spoločné video, na Instagrame prebieha vzájomná podpora s bookstagramermi formou reels, ktoré navzájom zdieľame, štvrtky patria už spomínaným online besedám #15minutS… a okrem aktivít, na ktoré si čitatelia už zvykli, vymýšľame ďalšie.

Keď sa život vráti do normálu, chceme naše pôsobenie presunúť aj mimo online priestor a dostať sa k čitateľom ešte bližšie. Plánujeme besedy, stretnutia, návštevy detských domovov a domovov sociálnych služieb a podobne.

Nebáli ste sa nikdy, že po korone stratí ZK opodstatnenie?

Nie. Nebojím sa. Kultúra potrebuje podporu stále, nie iba počas pandémie. Veď ako sa hovorí, človek nie je živý iba chlebom, ale aj potravou ducha. Čo viac môžeme ponúknuť, ako práve tú?

Prečo je dôležité dávať do pozornosti súčasnú slovenskú knižnú tvorbu ?

Pretože je súčasťou našej kultúry. Ukazuje slovenskú realitu z rôznych pohľadov, je blízka domácim čitateľom, má im čo povedať a ľudia sa s ňou ľahšie stotožnia ako so zahraničnou.

Čítajú Slováci slovenskú pôvodnú tvorbu?

Čítajú. Čoraz viac. Som im za to nesmierne vďačná.

Pripravila: Monika Macháčková

Foto: Facebook

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Ďalší článok

Prečítajte si tiež

Najnovšie články