18.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Začal sa proces v kauze hotela Carlton, obžalovaní vinu odmietajú

Až na trinásty raz sa na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, podarilo v stredu otvoriť hlavné pojednávanie v kauze týkajúcej sa bratislavského hotela Carlton. Obžalovaným, podnikateľovi Erikovi M. a jeho manželke Zuzane K., sa kladie za vinu, že ešte v roku 2017 sa mali dopustiť trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu. Svojím konaním mali spôsobiť škodu vo výške minimálne 44 miliónov eur.

Podľa ich obhajcov je obžaloba v celom rozsahu nedôvodná a vykazuje závažné pochybenia. V prípravnom konaní malo dôjsť k porušeniu práv ich klientov. „Som nevinný, cítim sa byť poškodený,“ vyhlásil Erik M. Využil svoje právo a odmietol vypovedať. Rovnaké vyhlásenie urobila aj Zuzana K. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry preto čítal výpoveď podnikateľa z prípravného konania.

Obžalobu na súd podali v máji v roku 2020. Do vytýčených termínov hlavného pojednávania zasiahla pandémia nového koronavírusu a s tým súvisiace obavy obžalovaných, výmena obhajcov, zmena samosudcu ŠTS a v máji tohto roku aj zdravotné problémy obhajcu obžalovaného.

Trestné oznámenie na bývalých konateľov spoločnosti Carlton Property Erika M. a Zuzanu K. podali bývalí spoločníci a spolumajitelia spoločnosti Eset Maroš Grund a Rudolf Hrubý pre podozrenie, že ich chceli pripraviť o investíciu. Obžalovaný údajne bez ich vedomia zvýšil vo svoj prospech základné imanie firmy, ktorá vlastní hotel, a z nich sa stali menšinoví vlastníci. Rovnako sa mal pokúsiť o prevod budovy hotela na svoju spoločnosť. Erik M. obvinenie odmieta a tvrdí, že jeden z poškodených si vraj „objednal v štáte jeho elimináciu a ten mu ju dodáva v kooperácii známych kajúcnikov, korupčníkov, dnes označovaných za zločincov“.

Proces bude pokračovať v septembri výpoveďami poškodených. Obžalovaným v prípade uznania viny hrozí za tento trestný čin dolná hranica trestnej sadzby, minimálne desať rokov.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x