8.1 C
Nitra
utorok, 20 februára, 2024

Zabitie psov za účelom konzumácie alebo výroby masti by malo byť podľa Krištúfkovej protizákonné

Poslankyňa Národnej rady SR Petra Krištúfková (Sme rodina) predkladá na najbližšiu schôdzu parlamentu novelu Trestného zákona, ktorá má upraviť skutkovú podstatu trestného činu usmrtenia spoločenského zvieraťa.

Ako uviedla v tlačovej správe, návrh reaguje na mnohé prípady, keď došlo k zabitiu zvierat, najmä psov, v dôsledku výroby tzv. psích mastí. Aktuálny Trestný zákon podľa koaličnej poslankyne umožňuje stíhať páchateľa za týranie, ale nerieši, keď sa s protiprávne usmrteným spoločenským zvieraťom, napríklad psom či mačkou, ďalej nakladá, a to na účely spracovania jeho ostatkov na priamu konzumáciu a výrobu masti.

„Takéto konanie nie je možné v súčasnosti definovať ako trestný čin, ale iba ako podozrenie z priestupku, preto sme sa rozhodli upraviť Trestný zákon tak, aby toto konanie bolo považované za trestný čin ako usmrtenie spoločenského zvieraťa bez primeraného dôvodu,“ vysvetlila Krištúfková.

Návrh podľa poslankyne reflektuje aj potrebu zabezpečenia zvýšenej trestnoprávnej ochrany zvierat, ktoré sú používané na liečebné, športové alebo rekreačné účely. „V právnom poriadku SR má zviera postavenie živého tvora, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami, vyššiu právnu ochranu je mu však možné poskytovať najmä vtedy, ak plní také úlohy, ktoré slúžia na telesný a duševný rozvoj človeka. Preto sme sa rozhodli do Trestného zákona doplniť aj znak spáchania činu na zvierati používanom na liečebné, športové alebo rekreačné účely, aby sme tieto zvieratá lepšie ochránili pred ich prípadným týraním, resp. utýraním,“ dodala Krištúfková.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články