10.1 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Za ľudí rešpektuje rozhodnutie ÚS, J. Šeliga sa s ním stotožňuje

Strana Za ľudí rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o tom, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady (NR) SR nie je v súlade s ústavou. Podpredseda strany Juraj Šeliga to vníma tak, že ÚS svojím rozhodnutím definitívne odpovedal na dlhodobú otázku. So samotným rozhodnutím sa podľa vlastných slov stotožňuje. Líderka strany Za ľudí Veronika Remišová už avizovala, že aj keby ÚS rozhodol inak, na referende by sa nezúčastnila, keďže ho považuje za nástroj „pokryteckej politiky Roberta Fica a Petra Pellegriniho“.
      „Z občianskeho, spoločenského, politického a právnického hľadiska bude odôvodnenie rozhodnutia mimoriadne zaujímavé. ÚS nám zároveň dal definitívne odpoveď na otázku, ktorá sa tiahla našimi politickými dejinami roky,“ uviedol Šeliga. Pripomenul, že pri každom pláne na referendum o skrátení volebného obdobia sa otvárala debata o jeho ústavnosti. Teraz podľa neho ÚS povedal, že takéto referendum nie je prípustné. „Pretože, okrem iného, Ústava stanovuje, že volebné obdobie je štvorročné. Legitimita mandátu získaného v riadnych voľbách by nemala byť narušená zmenou politických nálad v spoločnosti,“ ozrejmil s tým, že takýmto rozhodnutím sme sa vyhli potenciálnym desiatkam referend, ktoré sú „nielen drahé, ale v prípade skrátenia volebného obdobia môžu významne znížiť legitimitu a kontinuitu politík jednotlivých vlád“.
      Šeliga zároveň avizoval, že nepodporí ani prípadnú novelu ústavy, o ktorej už hovorila opozícia. Podľa jeho slov by to znamenalo, že opozícia by nerobila nič iné, iba referendá o predčasných voľbách. „Bola by to nesystémová a populistická novela ústavy,“ uzavrel.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články