10.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Z neobjasnenej krádeže obrazov sa našlo jedno dielo

Dielo Jana Hálu, ktoré bolo ukradnuté pred 17 rokmi z Domu Jana Hálu vo Važci sa za zvláštnych okolností v januári 2022 objavilo a vrátilo späť do majetku Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši.

Šokujúce video! Vandal sa pokúsil zničiť slávny obraz Mony Lisy

Pri jednej z najväčších krádeží obrazov na Slovensku zmizlo v noci z 5. na 6. mája 2005 – 30 diel Jana Hálu.

Z neobjasnenej krádeže obrazov sa našlo jedno dielo

Toto jediné dielo s názvom „Chalupa ve Škvořeticích v Blatné“ z r. 1914, bolo zatiaľ objavené a bude prezentované verejnosti dňa 5.6.2022 pri otvorení výstavy v Dome Jana Hálu vo Važci, následne bude od 7.6.2022 dlhodobo vystavené v stálej expozícii v Liptovskej galérii P. M. Bohúňa.

Obraz Chalupa ve Škvořeticích v Blatné z roku 1914  od pôvodom českého maliara slovenskej výtvarnej moderny Jana Hálu (1890 Blatná, ČR – 1959 Važec), zmizol spolu s 29 ďalšími v noci z 5. na 6. mája 2005 z Domu Jana Hálu, vysunutej expozície Liptovskej galérie P. M. Bohúňa. Tam mal byť vystavený počas letnej turistickej sezóny.

Ihneď spustené vyšetrovanie bolo doteraz neúspešné, informuje portál galerialm.sk. Nepodarilo sa vypátrať identitu páchateľov a žiadne diela, okrem tohto, neboli doteraz nájdené.

Jedna z najväčších krádeží obrazov na Slovensku tak zostáva aj po 17 rokoch stále neobjasnená.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články