12 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Vznik HTA agentúry bude prínosom z hľadiska kontroly verejných financií

Vznik Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve, teda HTA agentúry, bude prínosom pre zdravotníctvo z hľadiska kontroly verejných financií. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová v reakcii na výzvu poslanca parlamentu Richarda Rašiho, aby prezidentka nepodpísala zákon umožňujúci vznik HTA agentúry.
Inštitút bude podľa hovorkyne vydávať analýzy na základe princípov medicíny založenej na dôkazoch a s použitím medzinárodného metodického štandardu. „Nezávislé hodnotenie zdravotníckych technológií je štandardom v západnej Európe, pričom vznik inštitútu bol súčasťou odporúčaní už v oblasti Revízie výdavkov na zdravotníctvo 2019, vypracovanej Útvarom hodnoty za peniaze už v čase predchádzajúcej vlády, ktorej bol pán poslanec súčasťou,“ pripomenula Eliášová.
Spresnila, že inštitút sa popri technológiách bude venovať aj ďalším otázkam kvality a udržateľnosti zdravotnej starostlivosti a podnety bude dostávať od ministerstva, poisťovní, odborných spoločností, ale aj verejnosti či pacientov. Úlohou inštitútu bude aj sledovanie trendov vo vývoji nových technológií.
Mimoparlamentný Hlas-SD vyzval prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala zákon umožňujúci vznik Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve, teda HTA agentúry. Úrad je podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Richarda Rašiho v aktuálnej dobe úplne zbytočný a odčerpáva financie, ktoré budú v zdravotníctve chýbať.
Nový Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve má fungovať od roku 2022. Majú sa mu zveriť poradenské úlohy spojené s hodnotením zdravotníckych technológií, ktoré sa majú hradiť z verejného zdravotného poistenia. Má sa zaoberať tými, ktorých dosah na rozpočet je viac ako 1,5 milióna eur ročne. Zriadi sa na základe zákona z dielne rezortu zdravotníctva, ktorý v stredu (22. 9.) schválili poslanci Národnej rady SR.

Zdroj: TASR

Foto:

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články