12 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Výstava Matice slovenskej pripomenie 85 rokov vzťahov s americkými Slovákmi

Výstava Cesta slovenskou Amerikou pripomenie kultúrnu misiu delegácie Matice slovenskej (MS) po slovenských krajanských centrách v USA a Kanade v rokoch 1935 a 1936. Podľa hovorkyne MS Veroniky Grznárovej sa uskutoční od 19. do 31. júla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.
      Riaditeľka Krajanského múzea MS Zuzana Pavelcová podotkla, že matičná cesta slovenskou Amerikou naštartovala vzťahy a starostlivosť o Slovákov v zámorí. „Dodnes nikto neprekonal túto mimoriadnu kultúrnu misiu delegácie MS v zložení Jozef Cíger Hronský, Karol Plicka, Konštantín Čulen a Jozef Cincík. Výstavou chceme priblížiť domácej slovenskej verejnosti dejiny našich krajanov v Amerike, ktoré sú neodlučiteľne späté s MS,“ uviedla Pavelcová.
      Nad výstavou Cesta slovenskou Amerikou prevzal záštitu predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Ján Pilip. „Pre náš úrad je poctou, ak môže dať práve takejto prezentácii v hlavnom meste všetkých Slovákov vo svete – Bratislave, symbolickú pečať a zajedno i vklad svojej partnerskej súčinnosti s MS. Náš úrad okrem morálnej a finančnej podpory našich krajanov v oboch severoamerických štátoch – v USA aj Kanade, rôznymi formami a s mimoriadnou pozornosťou uchováva a ďalej šíri historickú pamäť o jednej z kľúčových komunít slovenskej diaspóry vo svete, vrátane posolstiev jej výnimočných osobností,“ ozrejmil Pilip.
      Vernisáž sa uskutoční 22. júla o 15.00 h. „Verejnosť sa môže tešiť na náladu 30. rokov 20. storočia. Program osvieži krátky moderovaný rozhovor o Ceste slovenskou Amerikou s riaditeľkou Krajanského múzea MS, ukážka matičných kníh o amerických Slovákoch, ale aj swingové piesne v podaní speváčky Lucie Švihlovej a gitaristu Roberta Schranza. Na vernisáži budú vystavené aj zaujímavé modely dobových automobilov z 30. rokov zo Slovenského technického múzea – Múzea dopravy v Bratislave,“ dodala Grznárová.

Zdroj: TASR

Foto: matica.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články