25.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Vysokoškoláci a učitelia sa môžu uchádzať o štipendium v Rakúsku

Vysokoškoláci, doktorandi, vysokoškolskí učitelia a vedeckí pracovníci slovenských verejných, štátnych a súkromných vysokých škôl a zo Slovenskej akadémie vied sa môžu uchádzať o štipendiá Akcie Rakúsko – Slovensko na študijné a výskumné pobyty v Rakúsku. TASR o tom informoval Ján Chlup zo Slovenskej akademickej informačnej agentúry.
      Okrem štipendií pre diplomantov, štipendií Ernsta Macha pre doktorandov a výskumných štipendií pre postdoktorandov, ktoré majú uzávierku žiadostí 15. októbra, sa môžu doktorandi, vysokoškolskí učitelia a vedeckí pracovníci uchádzať priebežne aj o štipendiá na krátkodobé pobyty v Rakúsku v trvaní jeden až tri dni.
      Akcia podporuje aj spoločné projekty slovenských vysokých škôl s rakúskymi univerzitami a odbornými vysokými školami, ako aj akadémií vied oboch krajín. Do 15. októbra môžu predkladať cielené a iniciatívne projekty. „Pri cielených projektoch ide o posilnenie spolupráce medzi Slovenskom a Rakúskom v dôležitých oblastiach vysokoškolského vzdelávania a výskumu,“ uviedol Chlup. Môžu byť podporené projekty ako organizácia rakúsko-slovenských letných jazykových kurzov, organizácia rakúsko-slovenských školení a doktoráty pod dvojitým vedením.
      Pri iniciatívnych projektoch si partneri zvolia témy, ktoré potrebujú na naplnenie svojich cieľov, tie však musia byť v súlade s cieľmi Akcie Rakúsko-Slovensko. „Z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 sú v rámci nadchádzajúcej uzávierky vítané aj projekty reagujúce na vzniknutú situáciu a prispievajúce k udržateľnosti medzinárodnej spolupráce a internacionalizácie aj za použitia digitálnych prostriedkov,“ priblížil Chlup.
      Podrobnosti o programe Akcia Rakúsko – Slovensko môžu záujemcovia nájsť na stránke www.aktion.saia.sk, pričom záujemcovia môžu využiť aj konzultácie a poradenstvo v piatich  pracoviskách SAIA na Slovensku. Záujemcovia o štúdium a bádanie v Rakúsku sa môžu viac dozvedieť aj počas webinára, ktorý sa začne v stredu 22. septembra o 14.00 h.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články