12.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Výročie trate Zvolen – Fiľakovo oslávia jazdou historických vlakov

Zo Zvolena do Fiľakova a späť vypravia v sobotu 7. augusta špeciálne historické vlaky. Spanilé jazdy sa uskutočnia pri príležitosti 150. výročia otvorenia tejto trate.
      Ako prvá vyrazí na trať 70-ročná Šľachtičná. Pod týmto názvom sa skrýva parný rušeň 475.196 s rokom výroby 1951. Vyrazí zo Zvolena, osobnej stanice, o 7.42 h a späť z Fiľakova odchádza o 11.18 h.
      „Vo Fiľakove sme pre účastníkov jazdy pripravili komentovanú prehliadku hradu, ktorý je dominantou mesta. Pre všetkých cestujúcich bude po predložení cestovného lístka z mimoriadneho vlaku vstupné na hrad bezplatné,“ uviedol pre TASR Tomáš Krahulec z oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie. Po prehliadke hradného múzea si návštevníci môžu vychutnať výhľad zo samého vrchu Bebekovej bašty a prechádzku po historických ruinách.
      Ako druhý na koľajnice 150-ročnej trate vyrazí motorový rušeň T 678.0012 vyrobený v roku 1963, prezývaný tiež Pomaranč alebo Cénula. Vyštartuje zo zvolenskej osobnej stanice o 14.06 h a do Fiľakova dorazí o 16.00 h. Späť odchádza o 16.35 h a do Zvolena dorazí o 18.28 h.
      „Pre priaznivcov vlakovej histórie bude vo Fiľakove po tejto jazde pripravená krátka prednáška o 150-ročnej histórii trate Zvolen – Fiľakovo,“ uviedol pre TASR riaditeľ Železničného múzea SR Michal Tunega.
      Okrem zážitku z jazdy historickým vlakom fanúšikov poteší aj výstava historických železničných vozidiel v Rušňovom depe Zvolen v čase od 9.00 do 19.00 h. Plán vybudovať železničnú trať medzi Zvolenom a Fiľakovom sledoval niekoľko cieľov. V prvom rade umožniť prepravu uhlia zo Šalgotarjánu a zásobovať tak uhorské priemyselné podniky, zároveň sprístupniť stredoslovenskú banícku oblasť s možným napojením na Košicko–bohumínsku železnicu.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články