20.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Vojna o chrenovskú Lipu – kultúrny dom

Už sú z toho zúfalí všetci, ktorí v kultúrnom dome Lipa na Chrenovej podnikali, podnikajú a podnikať chcú. Mesto chce, aby sa do nej po rokoch vrátila kultúra. Budova je už roky zaradená na zoznam prebytočného majetku. Tí, ktorí si v nej roky prenajímali a platili priestory , sú zúfalí, takýto „vyhadzov“ nečakali. Naopak, mysleli si (aspoň tí, s ktorými sme hovorili), že budú fungovať naďalej s tým, že si môžu byť aj nejakým spôsobom užitoční. Záujem bol napríklad o vznik malej kaviarne, v ktorej by sa mohli zastaviť aj návštevníci kultúrnych podujatí. Na druhej strane ma prekvapila informácia, že drogéria, ktorá v Lipe je, výpoveď nedostala (budem aktualizovať).

Namiesto kultúrnej rozumnej dohody nastáva nekultúrna vojna?

Bývalá kinosála slúži ako exekučný sklad, ostatné priestory sú prenajaté pre komerčné prevádzky. Sú v nich obchody, pohostinstvo aj tanečná škola. Spolu ročne zaplatia cez 60-tisíc eur.

„Mesto Nitra má záujem využiť priestor v Lipe (bývalé kino) s tým, že sa prinesie zisk do správy Službytu. S tým nik nemá problém a chceme aby tam boli. Na výbore mestskej časti č. 7 Chrenová, Janíkovce sme neodsúhlasili dané priestory pre novú prevádzku Nájomná jednotka z dôvodu, že chcú odpustiť nájomné za plochu po dobu niekoľkých rokov, “ napísal nedávno na FB poslanec mestskej časti Chrenová Peter Košťál, ktorého som požiadala o vyjadrenie, budem publikovať. „Sa pýtam, prečo potom ostatné prevádzky nemajú rovnaké podmienky? Prečo sa im neodpustil nájom za plochu, keď použili svoje peniaze na rekonštrukciu svojich priestorov? Štyri prevádzky dostali výpoveď bez udania dôvodu, ktoré im už bežia. V prípade, za 15 rokov príde správca Mesta Nitry, Službyt o 247 140,-Eur. Pre mňa to čestné a transparentné nie je. A je mi ľúto, že zamestnanci týchto prevádzok nebudú mať prácu v tejto dobe „COVIDU“. Na mestskom zastupiteľstve dňa 25.5.2021 som na to poukázal. Bol som informovaný, že výpoveď možno dostanú ďalšie prevádzky. V prípade zachovania prevádzok prebieha petícia, ktorá je v daných priestoroch a môžete ich podporiť. Samotné konečné rozhodnutie bude na poslancoch, ktorí v konečnom dôsledku schvália, či tam bude nový záujemca a mesto tak príde o peniaze, alebo tam ostanú súčasné prevádzky“.

Vojna o chrenovskú Lipu - kultúrny dom
foto:mynitrasme.sk

Dnes na dianie okolo Lipy reagoval aj Drahomír Jacko za Nájomnú jednotku 210. Ako uviedol, na základe lživých informácii o akomsi developerovi, ktorý má dostať od mesta kino Lipa, dokonca zadarmo, či teda s odpustením nájmu na niekoľko rokov, sa rozhodol výjsť s informáciami, ktoré sú, podľa neho, pravdivé.

„Takže. Ak si niekto predstavuje mňa (nás) ako developera, v živote nepochopil význam tohto slova a čo je ešte horšie nepozná význam slova kultúra. A toho sa bojím viac. Päť rokov sme v tomto priestore prinášali kultúru pre obyvateľov celej Nitry a dovolím si povedať, že celého Slovenska, na mnohých predstaveniach boli aj ľudia zo zahraničia. Robiť kultúru nie je o zisku, je to o srdci. A to my máme na správnom mieste, sme kultúrni nadšenci a tí, čo ma poznajú (moje meno je Drahomír Jacko, aby som nebol anonymný) vedia, že už 10 rokov popri Nájomnej jednotke 210 prevádzkujeme s Martinom Šikulom aj menší klubový priestor Music a Cafe (tiež na Chrenovej). Vybudovali sme si nejaké meno, iba vy viete aké, ja som v tomto zaujatý (je to moje „dieťa“). V oboch kluboch ste mohli za celé obdobie vidieť vyše 1500 koncertov, divadelných predstavení, prednášok, ale aj detských predstavení. Pomáhame začínajúcim kapelám, žiakom umeleckých škôl, základné školy mali u nás otvorené dvere na výchovné koncerty… Podporovali sme neznáme zahraničné kapely aj za cenu ,že v publiku bolo menej ľudí ako na pódiu. Lebo kultúra nie je komercia, je to láska. A láska nie je developer. Tak už viete kto sme. A teraz k LIPE. Kino Lipa je (môj názor) v stave, v ktorom by za normálnych podmienok nemohli existovať obchodné prevádzky. Všetky priestory boli naprojektované na kultúru, klubovú činnosť, zázemie pre predstavenia. Keď sme sa o to začali zaujímať a mestskí poslanci odsúhlasili zámer oživiť Lipu, začali sme lepšie skúmať jej vnútro. Aj vzhľadom na to, že štátne inštitúcie prišli s požiadavkami fungovania sály.

Prvé zistenie: V únikovom východe bolo zriadené pohostinstvo, absolútna prekážka prevádzkovania sály. Druhé zistenie: Strojovňa vzduchotechniky totálne vykuchaná, je tam zriadená prevádzka , bez výmeny vzduchu nie je možná prevádzka sály. Tretie zistenie: V premietacej miestnosti je sklad ďalšej prevádzky. Štvrté zistenie: V priestoroch šatne zriadená ďalšia prevádzka. Tých zistení je tam podstatne viac, ale už tieto stačia na to, aby ste si urobili názor. Preto sa mesto rozhoduje zrekonštruovať celú budovu a urobiť z nej bezpečnú a štandard poskytujúcu budovu… O odpúšťaní nájmov nikdy pri jednaniach s mestom nepadla ani zmienka, bavili sme sa iba o započítaní investície, ktorú je nutné urobiť, aby sála dostala potrebné odobrenia úradov, voči nájmu, ktorý má byť v zmysle VZN tak ako ho majú dnešní nájomcovia,“ uviedol.

Príspevok budem aktualizovať.

Pripravila Henrieta Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články