26.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Vodohospodári začali po roku napúšťať vodnú nádrž Golianovo

Slovenský vodohospodársky podnik, š. p. začal po generálnej oprave s opätovným napúšťaním vodnej nádrže Golianovo v okrese Nitra. Nádrž si vyžiadala generálnu obnovu po dlhých rokoch nepretržitej prevádzky, pracovníci Správy povodia dolnej Nitry s ňou začali približne pred rokom, informoval Slovenský vodohospodársky podnik.

Po úplnom vypustení nádrže začali vodohospodári s realizáciou odvodňovacích drénov, pomocou ktorých sediment odvodnili. Vďaka tomuto kroku sa sediment presušil, zmenšil svoj objem a mohli sa začať práce na jeho odstraňovaní. Zároveň pokračovali opravy hrádze, hrablíc, rekonštrukciou prešiel aj samotný mechanizmus dnového uzáveru.

Vodná nádrž Golianovo bola vybudovaná v roku 1967 na strednom toku potoka Kadaň, do ktorého sa vlievajú Tichý, Betlehemský a Veskejský prameň. Rozloha nádrže je 26 hektárov a maximálna hĺbka dosahuje tri metre. V súčasnosti nádrž slúži na závlahu okolitých polí a chov rýb. Po desiatkach rokov sa v okolí vodnej nádrže vytvoril pás lužného lesa a samotná nádrž je významným biocentrom s výskytom vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

Zdroj: TASR

Foto: mapio.net NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články