23.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Vodnú nádrž Ľadovo čaká po rekonštrukcii kolaudácia, napustia ju na jeseň

 Lučenec (TASR) – Vodnú nádrž Ľadovo v Lučenci čaká po rekonštrukčných prácach kolaudačné konanie. Jej napustenie plánuje Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) realizovať na jeseň. Pre TASR to uviedol hovorca SVP Marián Bocák.
      „Vodné dielo Ľadovo bolo v pondelok 7. 6. prebrané od zhotoviteľa, čaká ho kolaudačné konanie. V najbližších dňoch začne SVP vlastnými kapacitami odstraňovať nánosy,“ priblížil Bocák s tým, že k napúšťaniu nádrže dôjde po ukončení týchto prác, pravdepodobne v októbri. V ideálnych podmienkach dokážu vodohospodári nádrž napustiť za 14 dní.
      Dôvodom vypustenia nádrže bola rekonštrukcia združeného funkčného objektu. Ten bol podľa SVP poškodený natoľko, že ho nebolo možné sanovať bežnou opravou a vodohospodári ho museli prebudovať nanovo. Cena rekonštrukcie vodného diela presiahla 1.360.000 eur.
      V okolí Ľadova a Tuhárskeho potoka vodohospodári realizovali aj výrub 107 kusov drevín a 1750 metrov štvorcových krovinového porastu. „Tento výrub bol potrebný pre realizáciu odstraňovania sedimentov z nádrže a ich uloženia na tomto mieste,“ vysvetlil Bocák s tým, že k výrubu sa vyjadrovali i príslušné orgány zaoberajúce sa ochranou prírody. Na presun techniky využívali vodohospodári chodník v trase budúcej cyklotrasy, vyjazdené koľaje však prisľúbili odstrániť.
      Vodná stavba Ľadovo je v prevádzke 54 rokov a slúži na transformáciu povodňovej vlny, vyrovnávanie prietokov pod nádržou, športové rybárstvo i rekreáciu. V okrese Lučenec práce naďalej pokračujú aj na vodnej nádrži Ružiná, ktorú by mali začať napúšťať v druhej polovici júna, proces potrvá 1,5 až dva roky. V rámci okresu Lučenec tak bude rekreantom počas leta prístupná iba vodná nádrž Ľuboreč.

Foto: rybarstvonovohradu.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články