9.8 C
Nitra
sobota, 1 apríla, 2023

Vo finálovej desiatke byrokratického nezmyslu roka je aj výmaz firiem z OR

Aktuálny výmaz fungujúcich firiem z obchodného registra (OR) sa dostal do finálovej desiatky súťaže o byrokratický nezmysel roka. Podnikateľom prekáža, že informácia o plánovanom vymazaní firiem, ktoré si nesplnili administratívne povinnosti, bola zverejnená iba v obchodnom vestníku. Zástupcovia podnikateľských organizácií vybrali do finálovej desiatky aj šesťročnú dobu odpisovania elektrobicyklov či problémy s vyúčtovaním služobných ciest elektromobilmi. Vo štvrtok o tom informovalo Združenie mladých podnikateľov Slovenska, ktoré anketu vyhlasuje.

Do ankety Byrokratický nezmysel roka nominovali podnikatelia a odborná verejnosť v tomto roku 56 námetov. „Ukazuje sa, že napriek snahe vlády o zlepšovanie podnikateľského prostredia a niekoľkým  antibyrokratickým balíčkom stále nie je o nové podnety núdza,“ skonštatovala predsedníčka Združenia mladých podnikateľov Slovenska Simona Mištíková.

Vo finálovej desiatke byrokratického nezmyslu roka je aj výmaz firiem z OR
Foto: podnikam.sk NN

Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík rozdelil nominácie na anticenu na tri oblasti. „Jednou skupinou sú regulácie, ktoré komplikujú život inovatívnym firmám v oblastiach, kde inovácie, takpovediac, predbehli legislatívu, druhou skupinou sú opatrenia súvisiace s pandémiou COVID-19, a novou skupinou regulácií, ktoré sa čoraz viac objavujú medzi kandidátmi na byrokratický nezmysel, sú regulácie týkajúce sa školstva. Tie zbytočne zväzujú ruky nielen firmám podnikajúcim v tejto oblasti, ale celému sektoru,“ uviedol.

K byrokratickým nezmyslom zaradili v tomto roku podnikatelia napríklad aj povinnosť platiť dane z nehnuteľností z prevádzok, ktoré nemohli pre pandémiu využívať na svoje podnikanie, platenie karanténnej práceneschopnosti zamestnávateľmi či povinnosť aktualizovať údaje údaje o zmene trvalého pobytu konateľov spoločností, ktorými štát disponuje, v obchodnom registri.
      Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták podotkol, že aj tohtoročná finálová desiatka nezmyslov zdôrazňuje  potrebu zavedenia systémových zmien, ktoré zabránia rastu regulačnej záťaže a zároveň aj vzniku absurdít, aké vidíme v tejto ankete. „Dôležité je tiež dôsledné vyhodnocovanie pripomienok v legislatívnom procese a počúvanie ľudí z praxe, čo sa často nedeje,“ uzatvára Hošták.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články