8.1 C
Nitra
streda, 17 apríla, 2024

Vlny horúčav zaznamenalo na svojom území 59 obcí Bratislavského kraja

Za posledných päť rokov zaznamenalo vlny horúčav na svojom území 59 obcí Bratislavského kraja. Financie na zmiernenie dosahov vynaložilo 32 z nich. Ďalších 27 obcí nevynaložilo žiadne prostriedky. Dve obce nezaznamenali vlny horúčav počas piatich rokov. Vyplýva to z prieskumu „Adaptácia na dopady zmeny klímy v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK)“.

Na opatrenia minulo 22 obcí do 10.000 eur. Ďalších päť obcí vynaložilo od 10.000 do 50.000 eur a viac ako 50.000 eur dalo na opatrenia na zmiernenie horúčav päť obcí.

Najčastejšie sa vlny horúčav prejavovali suchom na okolitej zeleni, zvýšenou potrebou zavlažovania zelene a zvýšenou prašnosťou. Prieskum ukázal aj zmenu správania u ľudí, ktorí napríklad preferovali pobyt vonku po západe slnka, či mali väčší záujem o vodné plochy. Znížila sa aj produktivita práce obyvateľov, skrátili sa otváracie hodiny i vyučovanie. Zároveň sa zvýšila spotreba klimatizácie v interiéroch a zhoršil sa zdravotný stav respondentov, opisuje BSK.

Obce najčastejšie podľa prieskumu zmierňovali vlny horúčav tak, že vysádzali stromy, pravidelne zavlažovali zeleň, robili vodozádržné opatrenia. Revitalizovali tiež parky a vnútrobloky, inštalovali tienenie na verejných priestranstvách, zelené strechy a steny, a tepelne izolovali verejné budovy. Zmena nastala v udržiavaní trávnatých porastov na prirodzené lúčne porasty, znížila sa ich frekvencia kosenia. Obce počas horúcich dní inštalovali klimatizačné zariadenia, rozprašovacie sprchy a pitné fontány na verejnosti a kropili cesty.

Výsledky prieskumu sú uverejnené v Adaptačnom pláne BSK na zmenu klímy. Zber dát prebiehal formou elektronického dotazníka od 7. do 14. novembra minulého roka. Oslovených bolo 73 obcí Bratislavského kraja, na prieskume sa zúčastnilo 61 z nich.

(tasr, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x