8.7 C
Nitra
streda, 27 marca, 2024

Vláda v zdravotníctve podľa SaS fatálne zlyháva, trpieť budú pacienti

Vláda sa podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) na neštátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti pozerá cez prsty, nevidí pri tom pacienta. Kabinet v stredu schválil materiál, ktorým podľa liberálov priznáva zásadné manažérske zlyhania nielen bývalého vedenia ministerstva zdravotníctva. Tie môžu viesť k strate veľkej časti finančných zdrojov z Plánu obnovy a odolnosti. Pre obrovské omeškania je ohrozená aj výstavba nemocnice Rázsochy. Strana SaS to uviedla v tlačovej správe.

Ambulancie by sa mali dofinancovať cez zvýšenie platieb za poistencov štátu, inak prejdú na PRIAME PLATBY

Problém podľa SaS vznikol ešte za vedenia Mareka Krajčího, ktorý robil všetko pre to, aby zablokoval prístup neštátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti k financiám z Plánu obnovy. Problémy ale neprestali ani po výmene vedenia ministerstva a tlaky na preferovanie projektov štátnych nemocníc pokračovali. „Nekonečné brzdenie výziev má dnes za následok, že sú tieto projekty v obrovských časových sklzoch. Vedenie hnutia OĽaNO sa jednoducho rozhodlo, že hoci neštátni poskytovatelia zabezpečujú zdravotnú starostlivosť na väčšine územia Slovenskej republiky, nemajú na nič nárok a tak sa môže stať, že o peniaze z Plánu obnovy prídeme,” upozorňuje poslankyňa Janka Bittó Cigániková z SaS.

Bývalá štátna tajomníčka Jana Ježíková, do ktorej gescie spadal Plán obnovy, už otvorene hovorí o tom, že Rázsochy jednoducho nebudú a prídeme o stovky miliónov eur. „To by bol presne taký výsledok politiky OĽaNO, pred ktorým sme od začiatku vládnutia varovali,” dodáva poslankyňa Bittó Cigániková. Rovnakú chybu vláda podľa liberálov opakuje aj pri modernizácii vozového parku záchranných zdravotných služieb, na ktorú má ísť z plánu obnovy 22 miliónov eur. „K novým sanitkám sa ale dostanú len pacienti z Bratislavy a Košíc, lebo tu pôsobia štátne záchranky. Neštátne, ktoré sa rovnako starajú o pacientov a zachraňujú životy, neuvidia ani cent,” vysvetľuje Bittó Cigániková. Záchranky v Košiciach a Bratislave pritom podľa nej spolu nezabezpečujú ani len polovicu záchranárskych posádok na Slovensku.

Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nevidí problém v tom, že financie z plánu obnovy využijú len dve štátne záchranné služby. „Tak to bolo nastavené v pláne obnovy, len dodržiavame to, čo tam bolo napísané, čo bolo odkomunikované a schválené Európskou komisiou,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády.

Vláda v stredu schválila krízové opatrenia pre Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré je potrebné prijať na realizáciu investícií a reforiem z plánu obnovy a odolnosti. Rezort zdravotníctva podľa materiálu, ktorý na rokovanie vlády predložil vedúci Úradu vlády SR Július Jakab, pri plnení míľnikov a cieľov plánu obnovy mešká pri realizácii štyroch investícií a dvoch reforiem. Ide o investície do výstavby obnovy staníc záchrannej zdravotnej služby, obnovy vozového parku záchrannej zdravotnej služby, výstavby, rekonštrukcie a vybavenia novej siete nemocníc a investíciu do digitalizácie v zdravotníctve. Medzi meškajúce reformy patrí optimalizácia siete akútnej zdravotnej starostlivosti a nová definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti a reforma integrácie a financovania dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x