16.1 C
Nitra
streda, 8 mája, 2024

Viete, čo je to Kratom? V Česku novú drogu môže kúpiť aj malé dieťa bežne v potravinách

Droga! Slovíčko, ktorého sa mnohí dospelí v súvislosti s ich užívaním u ich detí doslova desia. A je úplne jedno, či sú to drogy „jemné“, alebo „tvrdé“, pretože jedny i druhé nielenže ničia zdravie, ale ich užívatelia sa veľakrát dopúšťajú trestnej činnosti, ktorú by inak nepáchali.

Tí, ktorí už nejaký druh drogy skúsili, vedia o čom to je. Niektorí svoju zvedavosť ukojili a s drogou úplne skončili, iní v tom „úspešne“ pokračujú ďalej. Najsmutnejšie ale je, že tí, ktorí na tomto biznise doslova neuveriteľne zarábajú, vymýšľajú stále nové a nové drogy, ktoré sú nielen voľne dostupné v obchode, ale predavači ich dokonca ponúkajú aj deťom. O takomto prípade v súvislosti s novou drogou píše portál parlamentnilisty.cz, ktoré zistil veľmi zaujímavé skutočnosti.

Viete, čo je to Kratom? V Česku novú drogu môže kúpiť aj malé dieťa bežne v potravinách
Takéto 25 gr. vrecúško Kratomu si môže kúpiť v Česku hoci aj malé dieťa. Zdroj: parlamentnilisty.cz

Dostať ho v potravinách prevádzkovaných Vietnamcami

Do skupiny tvrdých drog, kde v Poľsku i na Slovensku patrí heroín či pervitín, je zaradený aj opioid Kratom, pričom jeho držanie sa v oboch krajinách tvrdo trestá. Naopak, v Česku ho môže kúpiť aj malé dieťa bežne v potravinách, ktoré ho dokonca inzerujú na výkladoch! Predáva sa totiž ako zberateľský predmet či farba na maľovanie. Šéf Národnej protidrogovej centrály Jakub Frydrych však pre parlamentnilisty.cz povedal, že ho síce už dvakrát navrhli na zoznam návykových látok, lenže nič sa neudialo. „To na zdraví, dobra nálada,“ povedala redaktorovi portálu vietnamská predavačka v obchode s potravinami a iným tovarom neďaleko futbalového štadióna pražskej Slavie. A tak si 25 gr. vrecúško kratomu označeného ako Green jungle, ktoré jej viselo priamo nad pokladňou, za 180 českých korún (7,64 eura) kúpil. Tak to napokon môže urobiť ktokoľvek, hoci aj maloleté dieťa!

Na Slovensku stúpa užívanie novej drogy s názvom kratom, vyhľadávaná je aj v Nitrianskom kraji

Kratom je tradičnou drogou v juhovýchodnej Ázii. Podľa úrovne súčasného poznania sú riziká Kratomu spojené najmä s prípadmi jeho excesívneho zneužívania, čo znamená vysoké dávky vo veľkej frekvencii, kombinácia s alkoholom či psychoaktívnymi liekmi. Štúdia hovorí o rizikách spojenia s kardio a hepatoxicitou. V otázkach vzniku závislosti a miery zdravotnej škodlivosti sa odborníci rozchádzajú, avšak všeobecne sa má za to, že pri excesívnom užívaní dochádza k vzniku syndrómu odňatia, teda akejsi predstupnej závislosti,“ povedal pre parlamentnilisty.cz riaditeľ českej Národnej protidrogovej centrály (NPC) Jakub Frydrych. Ako portál zistil, sieť obchodov, kde sa dá Kratom kúpiť, je v hlavnom meste Praha veľmi hustá. Často ide o predajne potravín prevádzkované Vietnamcami, ktoré už na výklade inzerujú, že ho predávajú. 

Kratom je predávaný ako zberateľský predmet

Na obchode pri štadióne Slavia je prilepená ceduľka: „Kratom World. Tu v predaji.“ Na sáčku s opioidom je značka červeno preškrtnutého taniera s príborom. Na zadnej strane sa píše, že tento výrobok nie je potravinou, v žiadnom prípade neslúži na konzumáciu a jedná sa o botanický predmet rastlinného pôvodu, ale pod tým stojí výzva: „Otestuj ma!“ A tak ho autor reportáže z portálu parlmentilisty.cz skúsil. Najskôr trochu zeleného prášku páchnuceho ako krmivo pre rybičky ochutnal, v ústach mu však zostala iba horká pachuť. Potom ho, asi tak na veľkú lyžicu, použil ako prísadu do polievky. V rukách onedlho pocítil mravčenie a ešte o chvíľu neskôr sa dostavilo uvoľnenie a jemná eufória, ktoré vydržali pomerne dlho. Kolegyňa si primiešala malú lyžičku Kratomu do pomarančového džúsu. 

Jaroslav Spišiak: Zlegalizujeme drogy? Každý sa má rozhodovať sám

Zhruba po dvadsiatich minútach pocítila veľký príval energie, ako keby skonzumovala väčšie množstvo energy drinkov a zdvihla sa jej nálada. Po necelej hodine sa však opojný stav zmenil na roztržitosť a miernu nervozitu. Kratom sa dá v Česku bežne kúpiť, pretože je predávaný ako zberateľský predmet, teda ako látka, ktorá nie je určená na vnútorné použitie. V dôsledku toho sa na ňu, ako napísal Frydrych, nevzťahujú žiadne regulačné mechanizmy. Regulácia prostriedkami trestnej represie je možná v prípade, že bude Kratom na zozname zakázaných látok. Ak sa stane potravinou, potravinovým doplnkom, novou potravinou alebo kozmetickým prípravkom, vtedy je možné zapojiť konvenčné kontrolné regulačné inštitúcie.

Zakázať ho by pre neho bolo veľkou reklamou

NPC už dvakrát navrhla zaradiť Kratom na zoznam návykových látok. Nie z potreby všetko zakazovať a prepínať trestnú represiu, ale z pragmatických dôvodov považujeme tento postup za správny preto, aby sa Česká republika nestala aj v obchode s touto psychoaktívnou substanciou zdrojom pre okolité štáty Európskej únie. A tiež preto, že všetky ostatné návrhy predpokladajú významné zmeny v legislatíve a ďalšom nastavení regulačných opatrení, čo je časovo náročný proces, počas ktorého zostane Kratom aj naďalej dostupný bez akýchkoľvek obmedzení a logicky tak narastajú sprievodné zdravotné riziká s ohľadom na vysokú dostupnosť i zvyšujúci sa počet užívateľov, a teda aj tých, ktorí užívajú Kratom excesívne. V tejto otázke sa nezhodujeme s niektorými adiktologickými odborníkmi, ktorí presadzujú inú cestu riešenia. Teda prostredníctvom novej kategórie takzvaných „psychomodulačných“ látok,“ doplnil Frydrych.

Pre vládnu koalíciu platí: drogy áno, ústavné právo občanov nie

Podľa psychológa Ivana Doudu zo Strediska prevencie a liečby drogových závislostí Drop In môže byť Kratom nebezpečný pri extrémnom nadužívaní ako každá iná droga. Priznal však, že s ľuďmi, ktorí ho berú, nemá dlhodobú skúsenosť. Zakázať ho by však pre neho bolo veľkou reklamou. „Slováci a Poliaci sú viac religiózne národy ako Česi, a preto pristupujú k drogám oveľa striktnejšie. My sme liberálnejší a máme blízko k väčšej pragmatickej tolerancii,“ doplnil Douda s tým, že kriminalizácia marihuany nič dobré nepriniesla, a preto on uprednostňuje pragmatický, nepolitický a neideologický prístup. Na internete existuje nespočet e-shopov ponúkajúcich Kratom rôznych druhov a z rôznych krajín pôvodu. Keď sa autor článku spýtal na drogu v jednej z predajní s CBD kanabisom blízko dolného konca Václavského námestia, mladé dievča so skleným pohľadom mu odpovedalo: „Što takoe kratom?“

Viete, čo je to Kratom? V Česku novú drogu môže kúpiť aj malé dieťa bežne v potravinách
Kratom nie je zatiaľ v Česku vedný ako droga, a tak si ho tam môže kúpiť hoci aj malé dieťa. Na Slovensku je to však ináč. Zdroj Kratmark.cz

Do Česka je dovážaný v tonových množstvách

Zaujímavá diskusia sa o ňom rozvinula na webe eMimino.cz. Podľa jedného príspevku v diskusii je návykový, závislosť vzniká rýchlo a „absťáky“ sú hnusné. „Za mňa veľké riziko a obava, že to bude chcieť niekto z trénerov pchať môjmu dieťaťu. V našej športovej bubline sa to už vyskytuje,“ píše sa v ďalšom. Kratom je stále zelený tropický strom, ktorý rastie v horúcich a vlhkých lesoch juhovýchodnej Ázie. Má hore smerujúce vetvy s tmavo zelenými listami a žltými kvetmi. Patrí medzi prírodné opioidy, teda látky so stimulačnými a zároveň upokojujúcimi účinkami. Tie sa odvíjajú podľa typu spracovania, použitého množstva, doby rastu rastliny a doby zberu. Medzi ľudí sa dostáva v podobe prášku vzniknutého usušením a rozdrvením jeho listov, tabliet či kapsúl. Z informácií NPC vyplýva, že Kratom bol v Česku prvýkrát identifikovaný už v roku 2013.

Dieťa alkoholika je náchylnejšie vypestovať si závislosť od alkoholu

Dlho išlo o pomerne nevýznamnú látku známu iba obmedzenému okruhu záujemcov o psychoaktívne účinky prírodných psychoaktívnych látok. V odborných kruhoch závislostných odborníkov nepanuje zhoda na tom, či by aj látky so všeobecne nižším zdravotným rizikom mali byť zaradené na zoznam zakázaných látok alebo je možné vydefinovať zákonom designovanú kategóriu látok, u ktorých bude obmedzené a regulované ich uvádzanie na trh a dostupnosť pre fyzické osoby bude regulovaná vekovou hranicou a ďalšími obmedzeniami. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) neodporučila zaraďovať Kratom na zoznam nelegálnych návykových látok. Medzitým došlo k výraznej komercionalizácii trhu s Kratomom a do Česka je dovážaný v tonových množstvách.       

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x